Bylinky
Aníz (bedrovník anízový)
Má sladkú chuť a príjemnú korenistú vôňu. Používa sa do šalátov z cvikly, červenej kapusty, uhoriek, mrkvy, ale hlavne do perníkov, vianočného pečiva a do ovocných šalátov. Podobné použitie má aj badián a fenykel.
Bazalka pravá
Má príjemnú, trocha ostrejšiu vôňu ako majorán. Podporuje chuť do jedla, napomáha vylučovaniu tráviacich štiav. Je vhodná do šalátov, uhorkového, rajčiakového, špargľového, do kyslej kapusty, do špenátu, fazule. Najviac ju používa talianska kuchyňa. Známy je aj bazalkový ocot na šaláty.
Borák lekársky
Vonia slabo, nevýrazne, pripomína čerstvé uhorky s príchuťou cibule. Používa sa do uhorkového, hlávkového, zemiakového šalátu, do bielej a červenej kapusty.
Čierne korenie
Vonia a chutí ostro korenisto. Gazdinky obľubujú biele korenie, pretože je jemnejšie. Používa sa do šalátov, kyslej kapusty, do polievok, kelu, fazule, do všetkých druhov mäsa.
Estragón (palina dračia)
Vonia a chutí pikantne, horkasto. Veľmi opatrne ho pridávame do šalátov a mäsitých pokrmov. Je typický pre francúzsku kuchyňu.
Kôpor
Vonia prenikavo aromaticky, osviežujúco. Má výraznú chuť. Používa sa do šalátov, prívarkov, na prípravu bylinkového octu, na nakladanie uhoriek, tekvice, do tvarohu, zemiakovej a mliečnej polievky. Obsahuje veľa vitamínu C, podporuje chuť do jedla.
Majorán záhradný
Vonia výrazne aromaticky. Chutí korenisto. V neslanej diéte ním nahradzujeme soľ. Čerstvý aj sušený používame do zeleninových šalátov, do polievok, do pokrmov s mäsom a špenátom. Obzvlášť zeleninovým šalátom dodá nezvyčajnú chuť.
Mäta pieporná
Vonia aromaticky mentolovo a chutí podobne. V malom množstve ju pridávame do zeleninových šalátov, ku kapuste, k baranine a jahňacine, do pokrmov z mletého mäsa.
Muškátový orech a kvet
Vonia slabo. Chutí ostro a korenisto. V malej dávke ho používame do pikantných šalátov, do polievok a sladkostí.
Oregano (pamajorán)
Chuťovo sa podobá Majoránu, používa sa s obľubou do šalátov, do pizze, špagiet. Vynikajúcu chuť dodá šalátom v čerstvom stave.
Pažítka
Vonia a chutí ako cibuľa, jej vôňa a chuť je však jemnejšia. Obsahuje vitamín C, takže sa používa s obľubou do šalátov, do polievok, do nátierok a iných pokrmov.
Petržlenová vňať
Vonia veľmi výrazne, chutí korenisto, trpko a sladko. Pridávame ju nakoniec do zeleninových šalátov, do jedál zo zemiakov, do jedál z rýb a podobne. Podobne ako pažítka je bohatá na vitamín C, obsahuje však aj vitamín A a draslík.
Pór
Jeho vôňa a chuť je podobná cibuli. Je vhodný v zeleninových šalátoch.
Rasca
Jej vôňa a chuť je ostro korenistá. Pridávame ju do kapustových a cviklových šalátov. Je známa tým, že uľahčuje trávenie, pôsobí proti nafukovaniu. Môžeme ju získať aj v drvenom stave.
Rozmarín
Má horkastú a ostrú chuť. Treba ho dávkovať opatrne, je to silné korenie. Pridáva sa do šalátov, obľúbený je i v pečenom, grilovanom a hydinovom mäse.
Saturejka
Jej ostrá, korenistá chuť pripomína čierne korenie. Treba ju dávkovať opatrne. Používa sa skôr do mäsových a zemiakových šalátov, do pokrmov zo strukovín, húb, kyslej kapusty.
Šafran
Nie je vhodný do šalátov, pridávame ho len do špargľového šalátu a na ochutenie ryže.
Škorica
Využívame ju najmä pri dochutení ovocných šalátov, do všetkého, čo sa sladí cukrom.
Tymian (dúška tymianová)
Má aromatickú vôňu, chutí horkasto, ostro a korenisto. Pôsobí proti nadúvaniu. Patrí najmä do francúzskej kuchyne, a to ku koreninovým zmesiam z bazalky, rozmarínu, majoránu - provensalská zmes.