Prejsť na obsah

Lekváre a džemy

Recepty

Leto a jeseň nám dávajú možnosť pripraviť si vlastné ovocné džemy alebo lekvár. Keď sa rozhodnete pre takéto spracovanie ovocia, pamätajte na to, že iba dobre dozreté ovocie je vhodné na džem. Jeho výhodou je, že nepotrebuje výrazne dosládzať. V receptoch sa uvádza cukor. Môžete použiť zero cukor, sukrin alebo tekutú stéviu. Niektoré mamičky nepoužívajú žiadny cukor, je to na Vašom rozhodnutí.
Ako si vypočítate, koľko SJ obsahuje jeden pohár lekváru, džemu? Postup je jednoduchý, navážite si ovocie, vypočítate SJ,  započítate aj cukor (ak ste použili na prípravu džemu repný). Celkové množstvo SJ vydelíte počtom džemových pohárov. Najlepšie je na daný pohár po naplnení nalepiť štítok s vypočítaným množstvom SJ.
Tip: Plňte lekvárom alebo džemom malé poháre (napr. od detskej výživy), po otvorení sa rýchlejšie skonzumuje.     

Slivkový lekvár  I
Dozreté slivky umyjeme, vykôstkujeme a nakrájame na menšie kúsky. Môžeme ich aj rozmixovať. Hrniec, v ktorom budeme variť lekvár, si vytrieme olejom, na dno dáme 1dcl octu a nasypeme slivky. Varíme na  miernom ohni 4-6 hodín. Slivky sa musia odpariť na polovičku pôvodného množstva. Slivky sa v hrnci nesmú celý čas miešať, pokiaľ lekvár nezhustne. Miešame až v záverečnej fáze podľa toho aký hustý lekvár chceme. Hneď za horúca naplníme poháre, ktoré necháme vychladiť v deke.

Slivkový lekvár II
Slivky vykôstkujeme, zomelieme, pridáme  ocot. Vylejeme na plech s vyššími bokmi a dáme do rúry vyhriatej na 200 °C. Keď začne masa vrieť, znížime teplotu v rúre na 140 °C a pečieme cca 3 až 4 hodiny, podľa toho aký hustý lekvár chceme. Občas premiešame, stačí raz za pol hodinu. S touto metódou už nemusíte neustále stáť nad sporákom a miešať. Plníme za horúca do pohárov a necháme prikryté vychladnúť.

Marhuľový lekvár I
Marhule umyjeme, odkôstkujeme, nakrájame na kúsky a dáme do tlakového hrnca. Pridáme asi 1 dl vody a marhule privedieme k varu. Od bodu varu varíme cca 8 minút, vypneme a necháme hrniec povoliť. Marhule rozmixujeme tyčovým mixérom, pridáme cukor a v troške cukru rozmiešaný Gelfix 2:1. Pre väčšiu hustotu marhuľového lekváru pridáme šťavu z 1 citróna a štipku kyseliny citrónovej. Marhuľový lekvár ihneď plníme do pohárov a otočíme hore dnom.

Marhuľový lekvár II
Večer si marhule umyjeme, vykôstkujeme a zomelieme na mäsovom mlynčeku, pridáme cukor, zamiešame a necháme do rána stáť, občas premiešame, aby sa cukor rozpustil.
Na druhý deň dáme na sporák, počkáme, kým marhule začnú vrieť a varíme cca 10 min. Vytvorenú penu odoberáme a hneď plníme horúce poháre. Uzavrieme, otočíme hore dnom a dáme do druhého dňa do deky pomaly chladnúť.

Marhuľový lekvár III
Marhule umyjeme, zbavíme kôstok a nakrájame. V širokom hrnci ich varíme asi 6 min., potom pridáme cukor a citrónovú šťavu. Varíme ďalších 5 min., kým sa cukor nerozpustí. Potom džem nalejeme do pohárov, ktoré uzavrieme a otočíme hore dnom.

Broskyňový džem
Broskyne umyjeme, zbavíme kôstok a nakrájame. V hrnci necháme zovrieť, pár minút povaríme, rozmixujeme. Prisladíme cukrom, premiešame a horúce plníme do pohárov. Otočíme hore dnom a necháme vychladnúť pod dekou do ďalšieho dňa.
Tento recept môžeme použiť na všetky druhy ovocia
jablká, hrušky, maliny, ríbezle...   


Návrat na obsah