Výskumy potvrdzujú, že mrazené potraviny majú takmer rovnaké množstvo vitamínov a výživných látok ako čerstvé. Výnimkou je vitamín E, ktorý sa pri veľmi nízkych teplotách rozkladá. Mnohé druhy zeleniny, napríklad brokolica, karotka, hrášok či struková fazuľka, si zachovávajú takmer deväťdesiat percent vitamínu C aj po roku v mrazničke. Dlhú trvanlivosť však dosiahneme len tak, že ju budeme pred zmrazením blanšírovať.
Postup blanšírovania: Zeleninu najskôr umyjeme v studenej vode. V hrnci necháme zovrieť väčšie množstvo vody, vložte do nej zeleninu a opäť nechajte zovrieť. Podľa druhu varíme jednu až päť minút. Zlejeme, ponoríme do rovnakého množstva studenej vody, osušíme a ihneď zmrazujeme. Tak zneškodníme enzýmy, ktoré by mohli zeleninu znehodnotiť. Neblanšírovaná vydrží len tri mesiace, predvarená až rok.
Mrazíme ovocie
Rovnako ako zelenina, aj mrazené ovocie si uchováva väčšinu vitamínu C. Chuť a vôňa sa podobajú čerstvým plodom. Ak chceme, aby si ovocie zachovalo svoju prirodzenú farbu, pred mrazením ho namočíme do citrónovej šťavy alebo kyseliny askorbovej. Drobné a krehké ovocie, napríklad maliny, najprv rozložíme a dáme zamraziť. Až potom ich presypeme do vrecúšok či nádob a znovu uložíme do mrazničky.
Odporúčame Vám si navážiť ovocie napríklad na 1SJ a tak uložiť ovocie do mrazničky. Uľahčí Vám to počítanie pri ich použití v zimných mesiacoch.
Niektoré mamičky ovocie rozmixujú a tak mrazia. Spôsobu sa medze nekladú.
Skúsenosť Henriety:
Mrazím hocijaké ovocie, marhule, višne, jahody.....umyjem, vykôstkujem, pokrájam, dám variť, ledva to prevrie, vypnem, rozmixujem, nechám vychladnúť a dávam do sáčkov malé dávky. Je to super do krémov, do tvarohu, jogurtu, do palaciniek, na maslový chlieb, dokonca veľká dcéra mi povedala, že oveľa chutnejšie ako džemy, viac vyniká chuť ovocia.
Mrazíme bylinky a zeleninu
Zelené vňate a bylinky sú cenným zdrojom vitamínov, minerálov, dodávajú jedlám skvelú chuť a niektoré sú dokonca liečivé. Na zmrazenie sa hodí napríklad petržlen, zeler, pažítka, kôpor, rozmarín, oregano či tymian. Najprv ich umyte, osušte a posekajte nadrobno. Čerstvé paradajky, hlávkový šalát či reďkovka nie sú vhodné na mrazenie. Na tento spôsob uchovávania zeleniny by ste mali používať len kvalitné suroviny a raz rozmrazené potraviny už do mrazničky nevráťte.
Petržlenová vňať
Čerstvú vňať umyjeme, necháme usušiť, nakrájame na drobné kúsky a skladujeme v mrazničke v uzavretej nádobke. Podobne mrazíme aj kôpor, pažítku, majorán, vňať cibule a zeleru.
Mraziť môžeme aj celú vňať – po umytí a usušení ju vložíme do mikroténového vrecka a dáme zmraziť. Po zmrazení ju valčekom rozdrvíme na doske, potom nasypeme do nádobiek a dáme späť do mrazničky.
Koreňová zelenina (mrkva, petržlen)
Zeleninu umyjeme, ošúpeme, pokrájame na kolieska, kocky alebo rezance, 3-5 minút povaríme vo vriacej vode, necháme vychladnúť, osušíme, rozdelíme do mikroténových vreciek a dáme zmraziť.
Mraziť môžeme aj zeleninový pretlak – uvarenú zeleninu pretlačíme alebo rozmixujeme, po vychladnutí na vzduchu ňou naplníme nádobky a dáme zmraziť.
Kukurica
Klásky povaríme 8-12 minút vo vriacej vode a necháme vychladnúť. Mrazíme ich voľne, nasledujúci deň ich zabalíme do mikroténových vreciek a dáme späť do mrazničky.
Mraziť môžeme aj kukuričné zrnká, ktoré najskôr ich 5-6 minút povaríme a po ochladení plníme do nádobiek alebo mikroténových vreciek. Pred použitím mrazené zrnká vložíme do osolenej vriacej vody, necháme zovrieť a scedíme.
Uhorky (uhorkový šalát)
Uhorky (na mrazenie sú najvhodnejšie zelené uhorky s priemerom 30 - 40 mm) ošúpeme, konce odrežeme, pokrájame na plátky alebo rezance, hneď plníme do nádobiek alebo mikroténových vreciek, vytlačíme vzduch a dáme zmraziť.