Prejsť na obsah

Oleje a balzamiká

Recepty

Olivový olej
Olivový olej patrí medzi kráľov v studenej kuchyni. Až 80% z neho sú nenasýtené mastné kysliny. Okrem toho v jeho 100 g nájdete až 12 mg antioxidantov a vitamínu E. Olivový olej Vám na rozdiel od tých ostatných môže pomôcť pri viacerých problémoch. Podporuje trávenie a metabolizmus, takže ak mávate problém s zápchou, je pre vás jednoznačne ten pravý. Olivový olej zároveň znižuje riziko srdečných ochorení. Americkí vedci odporúčajú denne zjesť až dve polievkové lyžice tejto zlatej tekutiny. Spôsob vraj nerozhoduje, no aby ste vitamíny v ňom neznehodnotili, mali by ste ho jesť surový. Ideálny je teda v šalátoch.

V Európskej únii musia výrobcovia uvádzať povinne akosť oleja. Tie sú tri: Extra virgin, Virgin a čistý olivový olej:
EXTRA VIRGIN (EXTRA PANENSKÝ) určite najkvalitnejší olivový olej, ktorý je vyrobený len čisto mechanickým spôsobom, pretože je lisovaný za studena. Čisto mechanický spôsob úpravy zaručuje kvalitu a stopercentné zachovanie všetkých zdraviu prospešných látok. Je ideálny na studenú kuchyňu a neodporúča sa napríklad na grilovanie alebo fritovanie.
VIRGIN (PANENSKÝ) získava sa tiež lisovaním za studena, avšak z menej kvalitných olív. Je vhodný na studenú aj teplú kuchyňu.
Čistý olivový olej vyrába sa z olív najnižšej kvality, pomocou chemického spracovania a rafinovania. Použitie sa odporúča najmä na tepelnú úpravu jedál, nakoľko má takmer úplne nevýraznú chuť a nízku kvalitu.

Repkový olej
Repkový olej obsahuje síce menej nenasýtených mastných kyselín ako olivový olej, zato má však veľmi podobné priaznivé účinky na Vaše zdravie. Olivový olej, známy svojim skvelým zložením, prehráva v obsahu antioxidantov (v podobe tokofenolov
vitamínu E), nad naším repkovým olejom. Ten ich totiž obsahuje väčšie množstvo a tak pomáha chrániť náš organizmus pred škodlivým účinkom voľných radikálov viac ako olivový olej. Rovnako ako stredomorská špecialita, aj olej z našich končín obsahuje vysoké množstvo prospešnej kyseliny olejovej. Tiež obsahuje aj menej telu škodlivých nasýtených mastných kyselín ako olej vyrobený z olív.

Tekvicový olej
Tekvicový olej sa získava mechanickým lisovaním tekvicových jadier. Má špecifickú orechovú vôňu a aromatickú chuť. Jeho farba je tmavozelená, proti svetlu má tmavočervený nádych. Lisuje sa za studena a vďaka tomu sa v ňom uchovávajú všetky hodnotné látky. Je bohatý na vitamín E a zinok. Obsahuje širokú škálu minerálov a stopových prvkov. Má veľmi dobré antioxidačné účinky. Je ľahko stráviteľný. Neobsahuje cholesterol.

Využitie:
Tekvicový olej sa odporúča používať za studena, bez tepelnej úpravy. Je vhodný na prípravu šalátov, nátierok, omáčok, dressingov, na dochutenie a dekoráciu varených pokrmov. Vďaka svojmu zloženiu veľmi dobre vplýva na ľudský organizmus.
Má pozitívne účinky pri rôznych zdravotných problémoch:
pomáha pri ťažkostiach s prostatou
znižuje hladinu cholesterolu v krvi
chráni cievy pred aterosklerózou
optimálny pri vysokom krvnom tlaku
má priaznivý účinok pri srdcovo- cievnych ochoreniach
má antioxidačný účinok
pôsobí proti vypadávaniu vlasov a lámavosti nechtov
zlepšuje kvalitu pokožky
Odporúčaná dávka je 2x denne 1 polievková lyžica. Po otvorení skladujte v chladničke.

Balzamikový ocot

Na dosiahnutie vyváženej chuti šalátov a zvykne v našich končinách používať citrónová šťava. Ale skúsili ste niekedy pridať balzamikový ocot? Prinášame Vám pár informácii o tomto produkte. Možno, že aj vo Vašej kuchyni si získa pevne postavenie.
Balzamikový ocot je nepochybne jedným z najkvalitnejších surovín, ktoré využívajú gastro celom svete. Už ani u nás nie je táto suroviny až taká exotická a nedostupná ako kedysi. Na čo a ako teda použiť tento výnimočný ocot?
Pôvodne sa vyrábal a stále sa tento ocot vyrába v talianskej Modene, dozrieval v špeciálnych dubových sudoch 10 až 25 rokov. Veľkosť sudov sa postupne menila, resp. zmenšovala, a tak isto sa menila aj kvalita a materiál sudov. V súčasnosti sa najviac používa gaštanové alebo čerešňové drevo. Práve tieto drevá dodávajú v kombinácii s octom počas zrenia tú pravú a typickú chuť. Počas zrenia sa samozrejme odparuje a tým získava svoju hustotu. Produkuje sa fermentáciou vopred zahriateho hroznového muštu. Už asi pre 1000 rokmi sa v Taliansku rodili prvé octy tejto výraznej chuti. Napriek tomu, že býva považovaný za vínny ocot - tak ním práve nie je. Produkuje je sa  lisovaním z hrozna, ktoré nemalo možnosť vykvasiť na víno.
Jeho konzistencia je hustejšia, má výraznú sladkokyslú chuť. Práve kvôli výraznej chuti sa používa minimálne množstvo. I najmenšia kvapka na šaláte výrazne ovplyvní celkovú chuť. Ak to s ochutením preženiete, chuť tejto suroviny prerazí všetky chute pripravovaného jedla. Najideálnejšie sa hodí na ochutenie čerstvých šalátov (zmesi ľadového, hlávkového, rímskeho, ozdobného...), čakanky, paradajok doplnených syrmi napr. čerstvou mozarellou, parmezánom. K chuti pomôže aj bazalka či rukola a lt olivový olej. Takisto zvýrazní aj omáčku, ryby a dokonca je veľmi populárny aj ako kombinácia s ovocím či zmrzlinou.

Označenie "aceto balsamico tradizionale" je oficiálne a musí dozrievať aspoň 12 rokov. Ak zreje dlhšie, stúpa jeho kvalita a tým aj cena. V špecializovaných predajniach nájdete aj niekoľko tisícové ročníky, ale pre bežného spotrebiteľa sú vhodné aj balzamikové octy strednej a nižšej kvality a tým aj prijateľnejšiu cenovú dostupnosť. Zrenie lacnejších octov je kratšie a veľakrát producenti používajú karamel na dosiahnutie "približnej" farby a hustoty.
Skladujte v pôvodnej fľaši v chlade a tme. Otvorená fľaša nie je problém, po čase vznikajú usadeniny, ktoré však neovplyvňujú kvalitu.


Návrat na obsah