Prejsť na obsah

Slanné tyčinky

Recepty

Suroviny:
300 gr. hladkej múky
125 ml. šľahačkovej smotany
1 malé maslo (125 gr.)
100 gr. strúhaného syra
1 vajce
soľ
(rasca)

Postup: Z múky, masla a smotany si pripravíme cesto. To necháme aspoň dve hodiny odstáť v chladničke. Kľudne však môže nechať odstáť aj celý deň. Potom si ho rozvaľkáme, uložíme na maslom vymastený plech, potrieme vajcom a prerežeme na pásiky, ktoré budú mať tvar tyčiniek. Následne ich posypeme soľou, nastrúhaným syrom a prípadne aj rascou a dáme upiecť do rúry, vyhriatej na 180 ˚C na približne 15
20 minút.

Bleskové syrové dukátiky
Suroviny:
250 gr. masla
250 gr. syrokrému
250 gr. hladkej múky
1 vajce
soľ
rasca celá
Postup: Maslo s múkou a syrokrémom vypracujeme na cesto, ktoré si rozdelíme na 4 časti. Každú časť postupne vyvaľkáme a s formičkami v tvare dukátikov (no použiť môžete ľubovoľný tvar formičiek) cesto povykrajujeme. Dáme na vymastený plech. Keď je plech plný, na záver všetky dukátiky potrieme vajcom, posypeme soľou a rascou. Dáme piecť do rúry vyhriatej na 180 ˚C na asi 20 minút.

Sezamové praclíky
Suroviny:
300 gr. masla
600 gr. hladkej múky
3 vajcia
strúhaný syr
20 gr. droždia
2 dcl. smotany
soľ
Postup: Maslo, hladkú múku, smotanu, žĺtky a droždie vypracujeme na hladké cesto, ktoré potom vyvaľkáme a formičkou na praclíky z neho povykrajujeme dané pečivo. To poukladáme na vymastený plech, potrieme bielkami, ktoré nám zostali zo žĺtkov, posypeme soľou a sezamom a dáme upiecť do rúry, vopred dobre vyhriatej na 170 ˚C na asi 15 - 20 minút.

Návrat na obsah