Prejsť na obsah

Vianočné koláče-dia a celi

Recepty

Medovníky so sezamovou múkou
Suroviny:
240g  Jizerka (8Sj)
60g  sezamová múka (0Sj)
100g  medu (8Sj)
30g xylitol (0Sj)
40g trstinový cukor (4Sj)
1Pl medovníkové korenie
1Čl sóda bikarbóna
50g roztopené maslo
2ks vajíčko
Všetky suroviny zmiešame a vypracujeme cesto. zabalíme do fólie a dáme na par hodín do chladničky. Na jemne pomučenej doske rozvaľkáme cesto tak na hrúbku 0,5cm a vykrajujeme tvary. Dávam piecť na pečiaci papier pri teplote 180 stupňnov cca 10 minút. Ešte horúce medovníky potriem rozšľahanym vajičkom.

Medovníky pani Danky
Suroviny:
300 g bezlepková múka (Promix UNI, Mix B, Mantler)
30 g zero
50 g rozpustené maslo alebo Hera
2 ks vajce
2 PL med
1 KL sóda bikarbóna
1/2 KL mletá škorica
1/4 KL mleté klinčeky
Na potretie:
1 ks vajce

Postup:
Všetky suroviny zmiešame a vypracujeme vláčne cesto. Zabalíme do mikrotenového sáčika a necháme v chladničke odležať 1-2 dni. Ja som nechala iba cca 2 hodiny a pracovalo sa s ním dobre.
Cesto rozšúľame na podložke na hrúbku cca 0,7
1 cm a vykrajujeme medovníčky. Pečieme na papieri na pečenie na 180 stupnov cca 10 minút. Podľa potreby ked začnú kraje ružovieť, vytiahneme a také horúce rýchlo potrieme rozšľahaným vajíčkom. Budú krásne lesklé.

Kokosové košíčky od pani Danky
Čokoládu roztopíme s trochou cery a trošku nalejeme do košíčky. Potom vložíme urobenú kokosovú guličku a zalejeme po vrch čokoládou. Guličky : 70 g cery, zero a 100 g kokosu. Všetko zmiešat. mne sa to akosi nespojilo, tak som pridala trochu agave sirupu a trošku mlieka.

Plnené orechy od pani Danky
400 g Farina
40 g zero
120 g mleté orechy
2 PL kakaa
320 g Hera
Všetko zmiešať, dať cca na 1 hodinu do chladničky a potom plniť formičky. Netreba vymazávať, je tam dosť tuku. Ja som robila z polovičnej dávky a vyšlo cca 76 ks. Vyklepávala som z formičiek ešte teplé. Išlo to dobre, cesto sa nelepilo. Len potom treba počkať , kým poriadne vychladne a až potom s ním manipulovať. Lebo za horúca sú veľmi krehké.


Plnené orechyII, alebo košíčky
Suroviny :
250 g maslo
270 g jizerka
150 g orechy
30 g kakao
2 vajcia
25 g zero + 2 PL xylitol
Všetky suroviny spolu zmiešame, vypracujeme cesto a necháme v chladničke aspon 2 hodiny odležat. Potom plníme cestom formičky
košíčky alebo orechy.
Pečieme na 200 stupnov.


Capucino rožteky
Suroviny:
3 čajové lyžičky rozpustnej kávy - 100 % arabica
150 g mandlovej odtučnenej múky
150 g bezlepkovej múky Farina
50 g mletých mandlí
50 g mletých orechov
25 g cukor Zero
štipka soli
200 g maslo
čokoládová poleva
kávu zmiešať s 50 ml horúcej vody, nechať vychladnúť a zmiešať s ostatnými surovinami.Vypracovať cesto a nechať cca hodinu v chlade odpočinút :-)Kedže som mala iba jednu takúto malú formičku na rožteky, tak sme to vyriešili takto:na formičku sme priložili potravinovu foliu, natlačili sme do formičky cesto a vyklopili na papier na pečenie. takto sme narobili s jednou formičkou všetky rožteky tak aby boli všetky rovnaké.Pečieme na 170 stupnov cca 6-8 minút. podla toho aké sú veľké.Aby nebolo na nich veľa čoko polevy, tak sme iba potierali silikonovou metličkou.Spolu 15,4 SJ. Vyšlo 106 ks rohlíčkov
Jeden kus - 0,14 SJ


Parížske rožky
Suroviny pôvodný recept :
250 g orechov
250 g práškového cukru
1 vanilkový cukor
1 celé vajce
1 žltko

Upravený recept :
250 g orechov
50 g Zero cukor
1 celé vajce
1 žltko

Všetky suroviny zmiešať dokopy a vypracovať cesto. Trošku sa lepí. Cesto natlačiť do formičiek na rožteky. Ja som použila svoju osvedčenú metodu, kedže som sa bála, že mi nepojdu pekne vyklopiť z formičiek. Stačí vám jedna formička a potravinová folia. Foliu položíme na formičku a natlačíme cesto. Opatrne s foliou vyklopíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Takto urobíme všetky rožteky a máme ich pekne rovnaké a nehrozí, že by sa pekne nevyklopili po upečení. Pečieme vo vyhriatej rúre na 200 stupnov. Ked začnú okraje hnednúť , treba vytiahnuť. Z tejto dávky vyšlo cca 25 kusov, takže doporučujem robiť hneď z dvoch dáviek
J
Rožteky po vychladnutí nastriekame krémov a polejeme čokoládou.
Ja som si krém vymyslela : 500 ml mlieka a 5 ks stévie zohrejeme v hrnci, pridáme 150 gramov čokolády a necháme rozpustiť. Keď je čokoláda rozpustená, pridáme v 100 ml mlieka rozmiešané 2 ks zlatého klasu a uvaríme kašu. Necháme vychladnúť a zmiešame s maslom vyšlahaným zo zerom alebo sukralozou. To som už dosladzovala podľa chuti. Zdobičkou nastriekame krém na rožteky, necháme stuhnúť. Ja som dala asi na 10 minut do mrazničky a oblejeme čokoládou. Keď sú rožteky také zmrznuté, čokoláda rýchlo na nich tuhne a nesteká
J.

Linecké kolieska
Suroviny:
500 g MIX B
300 g Hera alebo maslo
2 vajcia
1/3 PDP
75 g Zero
460 g bezlepkovej múky Mix B, 300g Hera alebo maslo, 2 vajcia, 1/3 PDP a 75 g Zero cukru. 40 g múky som si nechala na podsypanie. vypracovať cesto , dať na cca pol hodky do chladničky.
Cesto vyvaľkať na tenko a vykrajovať kolieska, polovica plné a polovica s prázdnym stredom.
Dať do vyhriatej rúry na 180 stupnov a piecť , kým nezačnú okraje ružovieť.
Po vychladnutí spojiť džemom

Linecké kolieska s kokosovou  a sézamovou múkou
Suroviny:
65g kokosová múka
100g sezamová múka
150g jizerka (12Sj)
150 g Hera alebo maslo
2 vajcia
1/3 PDP
60g trstinový cukor (6sj)
50g xylitol
Suroviny zmiešame a vypracujeme cesto, ktoré dáme na pár hodín schladiť. Cesto vyvaľkáme na tenko a vykrajujeme tvary. Polovicu plné a polovicu s prázdnym stredom.
pečieme vo vyhriatej  rúre na 180 stupnov  pokial nezačnú ružovieť okraje. Po vychladnutí spojiť s džemom.

Kokosky od pani Andrejky
200g hera,240g Farina,100g brezový cukor,100g kokos,2PL kakao
Z cesta robíme malé guľky ukladáme na papier na pečenie a vidličkou roztlačíme, pečieme 160/20min treba sledovať.

Suché pečivo od Andrejky
Suroviny:
Jizerka 200g, mleté mandle 50g, praškový cukor 50g, ( je možné použiť aj ZERO cukor) 1 vajičko, pol masla 125g, 5kvapky rumovej esencie
Suroviny zmiešame, vypracujeme cesto a povykrajujeme tvary.   

Mandľové keksíky
80 g mandľovej múky    
30 g sukrinu
1 bielko
¼ lyžičky vanilky
štipka soli  
Bielko vymiešame na tuhý sneh, pridáme vanilku a soľ. V druhej miske zmiešame mandľovú múku a sukrin. Zmiešame a po lyžičkách dávame na plech, prípadne tvarujeme guličky, ktoré na plechu stlačíme na placky. Pečieme v rúre vyhriatej na 180 stupňov 30 minút.

Vanilkové rožteky I.
70 g čerstvého masla
35 g sukrinu
35 g mletých orechov´
87,5 g mandľovej múky  
V miske vypracujeme cesto, z ktorého šúľame valčeky a vytvarujeme rožteky. Poukladáme na papier na pečenie a pečieme pri 180 stupňoch, kým nezružovejú. Hotové rožteky môžeme posypať práškovým sukrinom alebo ich v ňom obaliť, prípadne konce namočiť do horkej čokolády.
Z tejto dávky je cca 25 ks, celkom majú 1.13 SJ (orechy 0.5 SJ, mandľová múka 0.63 SJ), takže 1 ks = 0.045 SJ.

Mandľové koláčiky
50 g mletých mandlí
30 g masla
15 g mletých vlašských orechov
3 kvapky čírej stévie (pre informáciu, ak by ste chceli použiť iné sladidlo - v pôvodnom recepte bolo 10 g cukru)  

Všetko zmiešame, vznikne mierne lepkavá hmota, mokrou rukou tvarujeme koláčiky rôznych tvarov a poukladáme na papier na pečenie. Pečieme v rúre vyhriatej na 150 stupňov cca 20 minut (posledných 5 minút len zhora, aby zružoveli a spodok sa neprichytil), pripravte sa na nádhernú vôňu. Po upečeni ozdobíme čokoládou alebo posypeme práškovým sukrinom a necháme vychladnúť na plechu. Su dosť krehké, rozplývajú sa v ústach, takže je lepšie vytvarovať koláčiky menšie, aby sa dali zjesť na jedenkrát. Z tejto dávky je cca 30 malých koláčikov, všetky spolu majú 0.57 SJ (počíta sa len mandľová múka
0.36 SJ a orechy 0.21 SJ).

Koláč - mraky
Cesto :
¼ l vody
15 dkg Hera
15 dkg Farina
7 vajec
Vodu a Heru dáme ohriať, ked je tuk rozpustený, pridáme múku a miešame, kým sa to trocha nepovarí. Je to husté, ale pekne sa to odlepuje od hrnca. Potom zložíme zo sporáka a dáme si vajcia do nejakej nádoby, kde si ich vidličkou rozmiešame. Mixérom premiešame múku v hrnci a postupne za stáleho šlahania pridávame po troche vajcia. Ked vylejeme všetky vajcia, mala by z toho vzniknúť hladká hustá kaša.
Na dva plechy si dáme papier na pečenie a natrieme na každý polovicu kaše. Vyjde iba tenučká vrstva, ide to horšie, ale treba stierku namočiť do vody a pojde to. Pečieme 15-20 minút na 200 stupnov. Cesto sa začne nafukovať a vytvoria sa „mraky – kopce“.
Kým cesto vychladne, spravíme si plnky.
Plnka 1
3 ks zlatý klas
1 l mlieka
150 g maslo
Zero, sukraloza, stévia
Zlatý klas a mlieko si uvaríme na hustú kašu. Prikryjeme foliou , aby sa nechytila šupa a aby sme nemuseli miešat puding. Zatial si vyšlaháme maslo so sukralozou. Dávala som podľa chuti. Ked bude puding vychladnutý, po troche ho zašlaháme do masla so sukralozou. Natrieme na spodný plát cesta.
Plnka 2
2 ks šlahačka+ trocha sukralozy – vyšlahať a natrieť na plnku 1.
Priložiť druhý plát vlnami nahor a poliat čokoládou. Nechat stuhnúť. Po niekolkých hodinách cesto od plnky krásne zmakne a dá sa dobre krájať.Čokoládový koláč
100 g čokolády rozpustíme v 125 ml mlieka. necháme vychladnúť. zatial vymiešame 3 celé vajcia, štipku soli a cukor Zero - od oka. pridáme vychladnutú čoko s mliekom, 750 g tvarohu, 1 PL kakaa, 2 čokoládové pudingy. všetko vymiešať , vyliať do formy vyloženej papierom. piecť na 170 stupnov cca 55 minút. ked som to vytiahla, bolo to krásne nafúknuté , ale postupne to trocha splaslo. ale nevadilo to. po vychladnutí som to potrela kyslou smotanou. je to taká čoko-tvarohová bomba :-)


Slanné košíčky
Cesto :
250 g Farina
2 KL PDP
250 g tvaroh
160 g Palmarín

Postup:
Vymiešať vláčne cesto a dať na 30 min. do fólie a do chladničky.
Vyvaľkať štvorec a preložiť z vrchnej strany, potom zo spodnej a nakoniec zbokov. Urobiť taký štvorec. Trošku pomúčiť, znovu vyvaľkať a znovu tým istým spôsobom zložiť. Toto opakovať 6x. ako klasické lístkové cesto.
Znovu odložiť na pár minút do chladničky. Povykrajovať kolieska a natrieť zmesou, ktorú som pripravila takto :
Pasírované rajčiny zmiešať s olivovým olejom, pridať prelisovaný cesnak a pizza korenie. Na túto zmes som položila koliesko klobásy a posypala syrom.
Piecť na 180 stupňov na pomastenom plechu.

Návrat na obsah