Prejsť na obsah

Vianočné koláče

Recepty

Orechové medovníčky bez vajíčka od p. Soni
Suroviny:

60 g špaldovej hladkej celozrnnej múky
40 g mletých vlašských orechov
10 g zero cukru
30 g medu
15 g masla
3 g sódy bicarbony
1 polievková lyžica mlieka
1 polievková lyžica vody
1/2 kávovej lyžičky mletej škorice
1/4 kávovej lyžičky mletých klinčekov
Postup:
Maslo, zero a med rozpustíme, necháme vychladnúť, potom pridáme ostatné suroviny. Vypracujeme cesto, ktoré aspoň na hodinu odložíme do chladničky. Potom rozvaľkáme (stačí na výšku cca 0.5 cm), povykrajujeme, nemusíme ničím natierať a pečieme pri 160 stupňoch cca 15-20 minút (trošku sa nafúknu).

Z tohto množstva surovín nám vyšlo cca 30 väčších medovníčkov (každý má okolo 0.2 SJ) a 20 tých maličkých hviezdičiek (každá má 0.02 SJ).

Medovníčky pani Zuzky
350 g hladkej múky - 23 SJ
120 g Fruktózy - 10 Sj
30 g medu - 2 SJ
2 vajcia
40 g mletých orechov - 0,5 SJ
1/2 kávovej lyžičky sódy bikarbóny
5 drvených klinčekov
1 čajová lyžička mletej škorice
orechy na ozdobenie
Všetky suché zmesi premiešame spolu. Pridáme vajcia a med. Vypracujeme cesto, ktoré necháme aspoň hodinu odpočívať. Potom rozvaľkáme na hrúbku necelého centimetra, formičkami vykrojíme ľubovoľné tvary a uložíme na plech vystlatým papierom. Pred pečením potrieme medovníky rozšľahaným vajcom a navrch mierne zatlačíme oriešok. Pečieme pri teplote 200 stupňov cca 5 minút.
Medovníčky majú spolu 35.5 SJ, SJ na 1 ks vypočítame podľa počtu hotových kusov.

Medovníčky od pani Zuzky Jelzovej
Suroviny:
150g celozrnná múka stredná,
250g hladká špaldová /26,6SJ/,
1PL perníkové korenie,
1ČL škorica,
1ČL sóda,
pomarančová kôra/nemusí/,
štipka soli,
2 vajíčka,
36g bravčovej masti,
100g fruktóza /10SJ/ môžeme nahradiť zero vyjde menej SJ,
50g med /5SJ/,
jedno vajíčko na potieranie a mandľové lupienky na ozdobu.
Piecť 4-5min na 160C. 1SJ=18,1g

Medovníčky pani Henriety
200 g hladkej múky
40 g fruktózy
1 vajce
50 g medu
50g čerstvého masla
0,4 kávovej lyžičky sódy bicarbóny
0,4 kávovej lyžičky škorice
štipka mletých klinčekov
V miske vymiešame med, fruktózu a vajce, pridáme zmäknuté maslo, dobre vymiešame, pridáme ostatné suroviny, vypracujeme lepkavé cesto, ktoré dáme vo fólii odležať do chladničky približne na 1 hodinu.
Potom vyvaľkáme na hrúbku 2-3 mm, vykrajujeme formičkami a upečieme na vymastenom a pomúčenom plechu v rúre vyhriatej na 180-200 stupňov do bledohneda. Tieto medovníčky nie sú tvrdé, sú chrumkavé. SJ vypočítame podľa použítých prísad a počtu hotových kusov.

Medovníčky pani Marišky

500 g hladkej múky -  33 SJ
120 g fruktózy - 10 SJ
150 g medu -  10 SJ
3 celé vajcia
po 1 kávovej lyžičke sódy bikarbóny, drvených klinčekov, mletého feniklu, mletej škorice

Hladkú múku premiešame s fruktózou a sódou bikarbónou. Vajíčka s klinčekmi, feniklom a škoricou vyšľaháme do peny. Zmiešame so suchou zmesou a pridáme med. Vypracujeme hladké cesto, ktoré sa nelepí na ruky. Uložíme ho do chladu odpočívať, najlepšie cez noc.
Cesto vyvaľkáme, vykrojíme tvary, potrieme rozšľahaným vajíčkom. Pečieme v horúcej trúbe, najlepšie pri teplote 200 stupňov. Hotové medovníky skladujeme v nádobe s krajcom chleba - zostanú chutné a mäkké ešte dlho po sviatkoch.
Medovníčky majú spolu 53 SJ, SJ na 1 ks vypočítame podľa počtu hotových kusov.


Parížske rožky
Suroviny pôvodný recept :
250 g orechov
250 g práškového cukru
1 vanilkový cukor
1 celé vajce
1 žltko

Upravený recept :
250 g orechov
50 g Zero cukor
1 celé vajce
1 žltko

Všetky suroviny zmiešať dokopy a vypracovať cesto. Trošku sa lepí. Cesto natlačiť do formičiek na rožteky. Ja som použila svoju osvedčenú metodu, kedže som sa bála, že mi nepojdu pekne vyklopiť z formičiek. Stačí vám jedna formička a potravinová folia. Foliu položíme na formičku a natlačíme cesto. Opatrne s foliou vyklopíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Takto urobíme všetky rožteky a máme ich pekne rovnaké a nehrozí, že by sa pekne nevyklopili po upečení. Pečieme vo vyhriatej rúre na 200 stupnov. Ked začnú okraje hnednúť , treba vytiahnuť. Z tejto dávky vyšlo cca 25 kusov, takže doporučujem robiť hneď z dvoch dáviek
J
Rožteky po vychladnutí nastriekame krémov a polejeme čokoládou.
Ja som si krém vymyslela : 500 ml mlieka a 5 ks stévie zohrejeme v hrnci, pridáme 150 gramov čokolády a necháme rozpustiť. Keď je čokoláda rozpustená, pridáme v 100 ml mlieka rozmiešané 2 ks zlatého klasu a uvaríme kašu. Necháme vychladnúť a zmiešame s maslom vyšlahaným zo zerom alebo sukralozou. To som už dosladzovala podľa chuti. Zdobičkou nastriekame krém na rožteky, necháme stuhnúť. Ja som dala asi na 10 minut do mrazničky a oblejeme čokoládou. Keď sú rožteky také zmrznuté, čokoláda rýchlo na nich tuhne a nesteká
J.

Linecké koláčiky
125 g mandľovej múky
1 lyzička prášku do pečiva
½  lyžica vanilkového sukrinu
30 g sukrinu
1 vajíčko
štipka soli
50 g mäkkého masla
Všetko zmiešame a zamiesime cesto, ktoré dáme do na ½ hodinu do chladničky. Potom vyvaľkáme medzi 2 papiermi na pečenie. Vykrajujeme koláčiky, pečieme asi 15 minút vo rúre vyhriatej na 160 stupňov. Podľa chuti spojíme lekvárom, prípadne posypeme práškovým sukrinom.
Z uvedenej dávky je cca 40 lineckých koláčikov + asi 20 kusov obyčajných keksov natretých vajíčkom. Celkom majú 0.9 SJ (počíta sa len mandľová múka).

Linecké sušienky
400 g celozrnnej pšeničnej múky
27 SJ
200 g masla alebo Hery
110 g fruktózy (príp. aj trochu dia vanilkového cukru s fruktózou kvôli aróme)
11 SJ
trochu mletých vlašských orechov
1 malá lyžička prášku do pečiva
štipka soli

Orechy pomelieme, zmiešame s múkou, fruktózou, práškom do pečiva a soľou, pridáme zmäknuté maslo (Heru) a vypracujeme cesto. Rozvaľkáme, vykrajujeme rôzne tvary asi 0.5 cm hrubé, poukladáme na plech vystlatý papierom na pečenie a pečieme pri 150 stupňoch, kým nezružovejú. Výborné sú len také samotné na chrumkanie, ale dajú sa aj spájať džemom (v tom prípade ich treba vykrajovať tenšie).
Z tejto dávky je cca 110 ks malých sušienok, celkom majú 38 SJ, t.j. 1 ks má cca 0.34 SJ.


Linecké hviezdičky od pani Soni
100 g špaldovej celozrnnej múky
70 g masla
1/2 čajovej lyžičky bezfosfátového prášku do pečiva
trocha škorice
štipka soli
1/2 polievkovej lyžice studenej vody
30 g medu
1 polievková lyžica sladkej smotany

Zo všetkých surovín spracujeme cesto. Rozvaľkáme na cca 0.5 cm a vykrajujeme hviezdičky, príp. iné tvary. Pečieme pri 170 stupňoch cca 15 minút. Po vychladnutí môžeme spojiť lekvárom a ozdobiť, ale výborné sú aj samotné.

Z tejto dávky bolo 26 ks hviezdičiek. Med im dodáva skvelú chuť a vďaka celozrnnej múke s ním nemajú problém ani glykémie. Jedna spojená hviezdička má cca 0.5 - 0.6 SJ.


Mandľové keksíky
80 g mandľovej múky    
30 g sukrinu
1 bielko
¼ lyžičky vanilky
štipka soli  
Bielko vymiešame na tuhý sneh, pridáme vanilku a soľ. V druhej miske zmiešame mandľovú múku a sukrin. Zmiešame a po lyžičkách dávame na plech, prípadne tvarujeme guličky, ktoré na plechu stlačíme na placky. Pečieme v rúre vyhriatej na 180 stupňov 30 minút.

Vanilkové rožteky I.
70 g čerstvého masla
35 g sukrinu
35 g mletých orechov´
87,5 g mandľovej múky  
V miske vypracujeme cesto, z ktorého šúľame valčeky a vytvarujeme rožteky. Poukladáme na papier na pečenie a pečieme pri 180 stupňoch, kým nezružovejú. Hotové rožteky môžeme posypať práškovým sukrinom alebo ich v ňom obaliť, prípadne konce namočiť do horkej čokolády.
Z tejto dávky je cca 25 ks, celkom majú 1.13 SJ (orechy 0.5 SJ, mandľová múka 0.63 SJ), takže 1 ks = 0.045 SJ.

Vanilkové rožteky II.
140 g čerstvého masla
70 g mletých orechov
175 g hladkej múky
46 g fruktózy
Vypracujeme cesto (najlepšie v miske, lepí sa) a pečieme vo formičkách na malé rožteky. Konce hotových rožtekov sa môžu namočiť do horkej čokolády.

Mandľové koláčiky
50 g mletých mandlí
30 g masla
15 g mletých vlašských orechov
3 kvapky čírej stévie (pre informáciu, ak by ste chceli použiť iné sladidlo - v pôvodnom recepte bolo 10 g cukru)  

Všetko zmiešame, vznikne mierne lepkavá hmota, mokrou rukou tvarujeme koláčiky rôznych tvarov a poukladáme na papier na pečenie. Pečieme v rúre vyhriatej na 150 stupňov cca 20 minut (posledných 5 minút len zhora, aby zružoveli a spodok sa neprichytil), pripravte sa na nádhernú vôňu. Po upečeni ozdobíme čokoládou alebo posypeme práškovým sukrinom a necháme vychladnúť na plechu. Su dosť krehké, rozplývajú sa v ústach, takže je lepšie vytvarovať koláčiky menšie, aby sa dali zjesť na jedenkrát. Z tejto dávky je cca 30 malých koláčikov, všetky spolu majú 0.57 SJ (počíta sa len mandľová múka
0.36 SJ a orechy 0.21 SJ).

Orechové cookies
50 g vlašských orechov (z toho 20 g nadrobno nakrájaných a 30 g mletých) - 0.71 SJ
6 g čokolády Figaro sladká vášeň malinová (70 %), nastrúhať na hrubom strúhadle alebo nakrájať-  0.195 SJ
1 vajíčko
8 kvapiek stévie
trochu ľanových zrniečok
trochu slnečnice
Všetko zmiešame - vznikne lepkavá masa, z ktorej mokrou rukou alebo dvomi malými lyžičkami tvarujeme guličky. Na plechu na papieri na pečenie stlačíme, aby vznikla malá placka (cca 0.5 cm na výšku, priemer 2-3 cm) a pečieme v rúre vyhriatej na 160 stupňov asi 20-25 minút.
Slnečnica, ľanové zrniečka, nakrájané orechy a kúsky čokolády v nich urobia svoje - vzhľadom aj chuťou naozaj pripomínajú cookies. Z uvedeného množstva je cca 34 koláčikov, celkom majú 0.9 Sj, takže 1 ks = 0.026 SJ.

Kokosové keksíky
100 g mletých mandlí (mandľovej múky)
1 polievková lyžica oleja
1 vajíčko
1 polievková lyžica strúhaného kokosu  
Všetky suroviny spolu zmiešame - vznikne lepkavá hmota. Lyžičkou naberáme guličky, ktoré obaľujeme v kokose. Vytvoríme placku (keksík) a vidličkou stlačime vrch. Pečieme na papieri na pečenie na 160 stupňov do ružova. Jeden kus do SJ nepočítame.

Kokosové guličky (Rafaello)
100 g čerstvého masla
100 g strúhaného kokosu
50 g sušeného mlieka v prášku
sladidlo podla chuti
Maslo vymiešame s kokosom a so sušeným mliekom, pridáme sladidlo podľa chuti, formujeme malé guličky, ktoré obalíme v kokose.
SJ na 1 ks počítame podľa počtu kusov a použitých surovín - do SJ sa počíta kokos (40 g = 1 SJ) a sušené mlieko podľa údajov na obale, prípadne sladidlo podľa druhu.
Do časti cesta môžeme pridať kakao alebo môžeme časť guličiek obaliť kakao

Detský panáčik / stromček
4 celé vajíčka
5 lyžíc sukrinu
50 g mandľovej múky
½  prášku do pečiva
8 g kakao
20 g mletých mandli
20 g bielych sezamových zrniečok
Na ozdobu: bezcukrové medvedíky, 70% čokoládové guličky, sukrin práškový
Bielka vyšľaháme na tuhý sneh, pridáme sukrin, pomaly múku a prášok do pečiva, mleté mandle, sezamové zrniečka a nakoniec kakao. Nalejeme do formy a pečieme 30 minút pri 150 stupňoch.
Tento koláč celý obsahuje len 0.36 SJ (počíta sa iba mandľová múka).

Čokoládové keksy
100 g mandľovej múky (mletych mandlí)
30 g amarantovej múky
1/4 prášku do pečiva
1 balíček vanilkového pudingu a 1/2 balíčka čokoládového pudingu - spolu cca 4.5 SJ
25 kvapiek stévie
90 g masla (Hera, Palmarin, maslo)
1 vajičko
1 polievková lyžica mlieka
Všetko spolu zmiešame, vytvarujeme keksíky a upečieme vo vyhriatej rúre. Z tohto množstva je cca 30 ks, spolu majú 4.5 SJ (počítame len pudingy), takže 1 ks = 0.15 SJ.

Mandľové guľky
1 celé vajce
štipka soli
10 g sukrinu (stévia)
100 g tvarohu
60 g mäkkého masla
10 g mandľovej múky
20 g mletých mandlí na obaľovanie
Rúru vyhrejeme na 170 stupňov. Zmiešame vajce, štipku soli, cukor, pridáme tvaroh a múku. Vyformujeme cca 20 guličiek, obalíme v mandliach, poukladáme na papier na pečenie a pečieme asi 25 minút (nemajú zhnednúť).

Müsli tyčinky
150 g ovsených vločiek
7.5 SJ
180 g lieskovcov - 2 SJ
2 polievkové lyžice  sezamu
100 g slnecnicovych semienok - 1 SJ
150 g brusníc - 10 SJ
140 g Agáve sirupu- 2 SJ
4 polievkové lyžice dia džemu - 2 SJ
80 g masla                  
V hrnci si rozpustíme maslo, pridáme sirup a povaríme na miernom ohni, potom pridáme zmes orieškov, ovocia a vločiek a džem. Miešame, kým nevznikne úplne lepkavá masa (ak treba pridáme ešte sirup). Potom masupreložíme na plech vyložený papierom na pečenie, pomôžeme si napríklad navlhčenou lyžicou, dáme do vyhriatej rúry na 170 stupňov piecť cca na 20 minút a ešte teplé nakrájame.
Celá masa má 24.5 SJ, dá sa to nakrájať na cca 30 kúskov, t.j. jeden kúsok má len 0.81 SJ. Namiesto agáve sirupu je možné pridať do cesta trstinovú melasu.

Čokoládové brownies bleskovka

10 dkg 90 % čokolády
10 dkg múky (1/2 hladká, 1/2 celozrnná)
10 dkg fruktózy (stačí aj menej, cca 6-7 dkg)
2 dkg kvalitného kakaa (nesladené, riadne kakao)
1/2 prášku do pečiva
2 čajové lyžičky nescafé
2 veľké vajcia
1 dcl oleja
1 hrsť mletých orechov
Rúru si zapneme na 175 stupňov. Najprv si pripravíme suchú zmes - čokoládu posekáme na jemno a dáme do misky. Pridáme k nej múku, fruktózu, kakao a prášok do pečiva. Odložíme nabok. V druhej miske pripravíme vlhkú zmes - kávu rozpustíme v 1 polievkovej lyžici vlažnej vody, pridáme vajcia a postupne pridávame olej za postupného miešania. Mierne vymiešame. Suchú zmes pridáme k vlhkej zmesi. Maslom vymastíme nízku formu s priemerom 24 cm. Zmes rovnomerne rozložíme. Vrch posypeme nasekanými orechmi alebo mandľovými lupienkami alebo kokosom. Pečieme na 175 stupňov 18-20 minút. V žiadnom prípade nie viac, aj keby sa Vám zdalo, že zvnútra sa ešte lepí, inak preschne. Koláčik ,,dôjde“ po vybratí ešte od horúcej formy.
Celý koláč má cca 20 SJ, SJ na 1 ks záleží od toho, na koľko kusov ho nakrájame.

Makovo-orechový dezert
200 g masla
50 g fruktózy
5 SJ
5 vajec
200 g mletých vlašských orechov
3 SJ
200 g mletého maku
4 SJ
2 lyžičky pomarančového likéru alebo pomarančovej šťavy
marhuľový džem na potretie
1 SJ
tuk a strúhanku na vymastenie a vysypanie tortovej formy ( s priemerom 24 cm)
Zmäknuté maslo vymiešame s fruktózou dopenista. Vajcia rozbijeme a žĺtky pridáme k maslu. Postupne vmiešame mak a orechy. Do cesta tiež pridáme pomarančový likér alebo šťavu. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh a zľahka ho primiešame do cesta. Celú hmotu vylejeme do vymastenej a vysypanej tortovej formy. Vo vyhriatej rúre pečieme pri teplote 180°C (teplovzdušná rúra 160°C) asi 45 minút. Keď sa cesto zdvihne, vyskúšame, či už je upečené. Upečený koláč necháme trochu vychladnúť, uvoľníme ho z formy a preklopíme na dosku alebo tácku. Povrch ešte vlažného koláča potrieme marhuľovým džemom.
Celý koláč má 13 SJ, SJ na 1 ks záleží od toho, na koľko kusov ho nakrájame.

Tvarohový koláč
4 vajíčka
75 g masla (môže byť aj menej)
750 g tvarohu
3 SJ
75 g sukrinu
½ prášku do pečiva
5 lyžíc mandľovej múky
štipka soli
rumová, vanilková alebo maslová aróma (nemusí byť)
Bielky vyšľaháme na tuhý sneh. Žĺtky vymiešame so sukrinom, pridáme zmäknuté (alebo roztopené a vychladnuté) maslo, tvaroh a vymiešame na hladkú hmotu. Potom pridáme mandľovú múku a prášok do pečiva a nakoniec sneh z bielkov. Formu vymastíme maslom alebo do nej dáme papier na pečenie, nalejeme cesto a pečieme v rúre vyhriatej na 160 stupňov cca 60 minút, ku koncu pečenia vrch prikryjeme, aby sa nespálil. Zo všetkých surovín rátame len tvaroh, SJ na jeden kus vypočítame podľa toho, na koľko kusov hotový koláč nakrájame. Do cesta je možné pridať aj hrozienka, potom ich ale treba započítať do SJ.

Kinder mliečny rez
Cesto:
8 vajec
20 dkg kryštálového cukru
6 polievkových lyžíc vody
8 dkg rozpusteného masla
30 dkg hladkej múky
4 dkg kakaa
1 balíček prášku do pečiva
1 čaj. lyžička kypriaceho prášku do perníkov
maslo a múka na vymastenie plechu
Krém:
4-8 polievkových lyžíc kryštálového cukru
4-5 čajových lyžičiek vanilkového cukru
3.75 dl mlieka
1.5 balíka želatíny (tortovej)
8 dl šľahačky (3 kelímky)
Poleva:
25 dkg tortovej polevy
8 dkg masla alebo margarínu   
Cesto: Žĺtky vymiešame s cukrom, až kým nevznikne biela hmota. Pridáme vodu a rozpustené maslo a ešte chvíľku miešame. Potom pridáme múku, kakao a prášok do perníkov. Vyšľaháme tuhý sneh z bielkov a jemne vmiešame do cesta. Polovicu cesta vylejeme na vymastený a vysypaný plech. Pečieme cca 12-14 minút v predhriatej rúre na 180°C.  Druhú polovicu cesta takisto upečieme. V teplovzdušnej trúbe môžeme piecť obe naraz.
Krém:  Obidva druhy cukru vysypeme do mlieka a za občasného miešania necháme zovrieť. Pridáme želatínu a na miernom ohni miešame, kým sa želatína rozpustí. Vyšľaháme šľahačku a pomaly do nej prilievame vlažné želatínové mlieko. Rýchlo (kým krém nestuhne) nanesieme na cesto a prikryjeme druhým cestom.  Odložíme do chladu aspoň na 2 hodiny.  
Poleva: Nad parou rozpustíme čokoládovú polevu s maslom a nanesieme na vychladnutý koláč.
Celý plech má 22,8 SJ
ak koláč nakrájame na 50 kusov, jeden kúsok má len 0,5 SJ.

Návrat na obsah