Prejsť na obsah

Zaváranie ovocia

Recepty

Nie všetku zeleninu a ovocie dávame do mrazničky. Je veľa detí, ktoré milujú k jedlu kompót. Ani pri diabete sa ho nemusia vzdať, len je dobre zmeniť tradičný „cukrový“ spôsob za nový bez pridania repného cukru. Niektoré mamičky zavárajú ovocie so stéviou, niektoré bez pridania akéhokoľvek sladidla, iné používajú štipku soli.
Skúsenosti mamičiek:
Iveta
: už asi dva roky zaváram so soľou ovocie alebo zeleninu. Poriadne umyjem, na vrch dám medzi prsty soli, zavriem a sterilizujem. Takto zavárané ovocie a zeleninu je lepšie jesť aspoň 2 mesiace po zaváraní.
Dana: zaváram ovocie do 3dcl pohárov. Pridávam stéviu - tabletkovú. Džemy robím takisto so stéviou. Rozvarím ovocie, rozmixujem, nemusí byt úplne, máme radi kúsky ovocia v džemoch, osladím stéviou, nalejem do pohárov ešte horúce, zatvorím, otočím...
Kristína: robím lekvár so želírovacím cukrom pre diabetikov. V podstate ho až tak veľa nezjeme, a preto nám to nevadí. Ovocie zaváram takto: 7dcl pohár, ovocie, 6 lístkov čerstvej stévie. Na malý pohár 3 lístky. Čučoriedky zaváram so soľou, stačí do 7 dcl pohára pridať jednu čajovú lyžičku. Chutia ako čerstvé. Dreň robím takto: rozmixujem ovocie, pridám 5 kvapiek tekutej stévie, alebo lyžicu sukrinu. Nikdy sa mi nič nepokazilo. (hups jahody - len mrazím alebo mixujem).
Vierka: my sme minulý rok zavárali so stéviou prvýkrát, najviac nám chutia slivky, marhule, čerešne a broskyne, jahody neboli nič moc - do výživovej fľaštičky som nakrájala ovocie za 1SJ a pridala 2 tabletky stévie.
Ľubica: ovocie zaváram bez akéhokoľvek pridania cukru. Umyté, nakrájané ovocie dám do pohára, zalejem do 2/3 vodou a dám sterilizovať na 3 min. Odložím a na ďalší deň zopakujem.


Návrat na obsah