Prejsť na obsah

Chlieb pre zaciatocnikov

Recepty > Kvaskovanie
ROZKVAS
150 gr  mix b
50 gr dunkel
220ml voda
1 PL kvásku
Všetko spolu zmiešať a nechať v miske v igelitke s dierkami alebo zakryť foliou  s dierkami alebo kúpacou čiapkou 9-12 hodín. Zároveň si pripravíme 1PL psýlia s 220 ml vody, premiešame a necháme ho naboptnať rovnako dlho ako rozkvas, misku so psýliom však netreba zakryť. Ak chcete väčší chlebík, urobíme si rozkvas z dvojnásobnej dávky.
ZAMIESENIE CESTA
V prípade, že sme použili celý kvások do rozkvasu, tak v tomto kroku odoberieme 1 PL, dáme si do skleneného pohára a dokŕmime 1PL mix b a 2 PL vody, prekryjeme igelitovým vreckom s dierkami a necháme prekvasiť pár hodín na kuchynskej linke. K rozkvasu potom pridáme 200g múky mix b,  2pl oleja, 1 ČL soli, namočené psýlium a 30 ml vody, lebo tmavá múka dunkel viac absorbuje vodu. Neodporúčam na prvý raz pridať do chlebíka nič iné ,aby ste vedeli ako má cesto vyzerať, ako sa správa a pod . Premiesime ručne al robotom na kompaktné cesto, cesto je mierne lepkavé, polotuhé,  misku zasa dáme do igelitky s dierkami a necháme odpočívať cca 3 hodky ..
FINÁLNE KYSNUTIE a TVAROVANIE
Cesto vyberieme z misky na pomúčenú dosku a premiesime, vytvarujeme bochník podľa tvaru ošatky ., v prípade okrúhlej ošatky má mať bochník okrúhly tvar, v prípade podlhovastej ošatky má mať tvar podlhovastý. Vysypeme ošatku múkou mix b al škrobom, bochník vložíme do ošatky. Ošatku dáme do igelitky a necháme odpočívať 1-1,5 hodiny, cesto v ošatke zdvojnásobí svoj objem. Rúru zapneme, vložíme do nej do stredu plech, na ktorom budeme piecť chlebík a menší plech dole, kam budeme liať vodu na záparu. Dáme si zohriať asi 0,5 l vody do rýchlovarnej kanvice, chlebík z ošatky vyklopíme na papier na pečenie, oprášime metličkou, narežeme žiletkou al ostrým nožíkom do požadovaného vzoru a postriekame vodou rozprašovačom. Vložíme chlebík s papierom na horúci plech, zároveň nalejeme vriacu vodu na spodný plech. Pečieme 15 minút/250 stupňov so záparou, potom znížime teplotu na 200 stupňov , vyberieme spodný plech a postriekame opäť vodou a pečieme 35-40 minút. Po upečení chlebík poklepeme, ak znie duto, je upečený Necháme vychladnúť na mriežke a krájame najskôr za 2-3 hodiny.
Návrat na obsah