Prejsť na obsah

Preco kvaskovat

Recepty > Kvaskovanie
Aký je rozdiel medzi kváskom a droždím:
Kvasnice
Kvasnice - droždie sú len jeden druh kvasiniek, tie sa v ceste rozmnožujú a produkujú bublinky oxidu uhličitého, a to spôsobuje kysnutie cesta, tzv. alkoholové kvasenie . Pri tomto druhu kvasenia sa iba zväčšuje objem cesta bez ďalšieho procesu, tento proces nafukovania nekončí po upečení, pretrváva aj naďalej.
Kvások
Tradičný kvások sa vytvára iba z múky a vody využívajúc aj baktérie a kvasinky vyskytujúce sa prirodzene vo vzduchu a v obilí, kým pri kvasniciach je to len jeden druh, pri kvásku je to asi 40 rôznych druhov. Využíva sa proces mliečneho kvasenia, okrem zväčšovania objemu cesta a nafukovania dochádza aj k štiepeniu škrobu z múky najprv na disacharidy a tie sú ďalej rozštiepené na monosacharidy Ďalším rozdielom je to, že proces kysnutia končí v rúre, takže už po upečení kvasinky nie sú aktívne a nepracujú ďalej.
Výhody kváskovania :
1.     Je pripravený úplne bez chémie a rôznych prídavných látok, je to kombinácia múky, vody, oleja, koreniny, soľ a semienka, v prípade bezlepkových vecí aj vlákniny (psýlia ), ktorú treba do pečiva pridať, keďže bezlepkové múky sú chudobné na vlákninu,
2.     Je ľahšie stráviteľný – vzhľadom na baktérie mliečneho kvasenia, kváskové pečivo nenadúva a nespôsobuje bolesti brucha,
3.     Vydrží dlhšie, pretože kyselina mliečna, ktorá vzniká pri procese mliečneho kvasenia ,pečivo prirodzene konzervuje. Aj pri bezlepkovom pečive je aj na druhý a tretí deň prudko jedlý, hoci sa popisuje, že vydrží aj týždeň, môžem povedať, že u nás je to maximálne dva dni, hneď sa zje. Skladovať zabalený v mastnom papieri al vrecku určenom na skladovanie pečiva.
4.     Neprekyslí organizmus – baktérie z kvásku neprekysľujú náš organizmus, pôsobia pozitívne na črevnú mikroflóru. Preto je pre náš organizmus s kváskom upečený chlieb pre zdravie prospešný a prijateľnejší.
5.     Je nadýchaný – kvasinky obsiahnuté v kvásku produkujú plyn oxid uhličitý, ktorý je obsiahnutý následne v ceste, čím sa stáva cesto nadýchanejšie.
6.     Má nižší glykemický index. Je to spôsobené tým, že kvások rozkladá polysacharidy na jednoduché cukry, GI vieme ovplyvniť aj kombináciou múk, ktoré použijeme, prirodzené bezlepkové múky ako sézamová, pohánková, ľanová sú úplne super.
7.     Chutí famózne!
V prípade bezlepkového pečiva, najma chleba je to viac než pravda...bezlepkový chlebík vyzerá ako chlieb, má chrumkacú kôrku, nadýchanú striedku s očami a hlavne chutí ako chlieb. Dokonca si dovolím tvrdiť, že málokto by rozoznal čerstvý bezlepkový chlieb od lepkového, je naozaj  BRUTÁLNY.
Návrat na obsah