Prejsť na obsah

Šport s diabetom

Informácie > Život s diabetom

Šport s diabetom pripravili mamičky, ktorých deti s diabetom športujú - zhodujú sa v tom, že rozhodnutie podporiť svoje dieťa pri športovaní nikdy neoľutovali. Deťom veľmi prospieva to, že majú pravidelnú fyzickú aktivitu, že sú v kolektíve rovesníkov a učia sa spolu s ostatnými tešiť sa z výhier, ale aj zvládať prehry. A obrovskou výhodou je aj to, že športovanie väčšinou prispieva k lepšej kompenzácii diabetu mnohým deťom sa vďaka športu významne zlepšili glykémie aj hodnota glykovaného hemoglobínu.

Reakcia každého organizmu na fyzickú záťaž je iná a neexistuje univerzálny model, ktorý by platil pre všetkých. Práve v takýchto situáciách môžu byť skúsenosti iných neoceniteľnou inšpiráciou, preto sme sa rozhodli  rozdeliť do dvoch častí:
všeobecné zásady pri športovaní - zásady, ktoré pri športe dodržiava väčšina detí s diabetom,
skúsenosti mamičiek
konkrétne skúsenosti a praktické rady, ako zvládnuť jednotlivé druhy vybraných športov tak, aby sa k radosti zo športovania pridali aj dobré a vyrovnané glykémie.


Všeobecné zásady pri športovaní

  • Dieťaťu treba prispôsobiť režim niektorým deťom viac vyhovuje ponechať dávky inzulínu a pridať jedlo (sacharidy) naviac, iné majú lepšie glykémie pri znížení dávky inzulínu pred športovaním (napríklad pri znížení ranných dávok inzulínu pred celodenným lyžovaním).

  • Pri pravidelných športových aktivitách je vhodné najmä zo začiatku odmerať glykémiu pred, počas a po cvičení a na základe meraní zistiť, aký model je pre dieťa vhodnejší.

  • Pri dlhšej jednorazovej pohybovej záťaži je vhodné merať glykémiu každú hodinu.

  • Za ideálne jedlo pred športom sa považuje banán, niektoré zdroje uvádzajú, že vhodná je kombinácia rýchlych a pomalých sacharidov. Najlepšie je otestovať vlastné dieťa, ktoré potraviny mu najviac vyhovujú a či je pre neho lepšie, keď ich dostane naraz vopred alebo postupne počas športovania.

  • Inzulín v čase pred športom by sa nemal podávať do miest, ktoré budú pri športovaní namáhané (napr. do stehna pred tancovaním alebo pred futbalom), inak hrozí zvýšené riziko vzniku hypoglykémie. Z rovnakého dôvodu sa tiež neodporúča športovať v čase maximálneho účinku inzulínu.

  • Ideálna glykémia pred športovaním je medzi 5 a 10 mmol/l. Ak má dieťa glykémiu nad 16 mmol, nemalo by mať intenzívny pohyb, pretože sa môže stať, že glykémia stúpne ešte viac a v moči sa objaví acetón. Ak má dieťa pre športovaním nízku glykémiu alebo hypoglykémiu, je potrebné podať mu potraviny, ktoré u neho glykémiu zvyšujú najrýchlejšie, po cca 15 minútach znova odmerať glykémiu a ak stúpla, až potom sa môže začať dieťa venovať športovej aktivite tak, ako inokedy.

  • Intenzívny pohyb môže mať dozvuky aj pár hodín po športovej aktivite je potrebné na to pamätať hlavne pri športovaní v priebehu poobedia (napr. posilnením druhej večere), aby dieťa nemalo v noci hypoglykémiu.


Skúsenosti mamičiek

V tejto časti Vám prinášame skúsenosti mamičiek, ktoré upravujú svojim deťom glykémie pri športovaní pomocou SJ. Sú to skúsenosti individuálne a nemusia platiť aj pre iné deti, ale možno Vás inšpirujú, ako nastaviť režim počas športovania tak, aby bolo spokojné nielen dieťa, ale aj jeho glykémie. Najlepšie je otestovať vlastné dieťa, ktoré potraviny mu najviac vyhovujú a či je pre neho lepšie, keď ich dostane naraz vopred alebo postupne počas športovania.

Jednorazové športové aktivity

Soňa (mama osemročnej dcéry):

U našej dcérky funguje model „rozdelená desiata“ - na desiatu má 2 SJ (štandardne) a keď má v priebehu doobedia pohyb, pridávame jej 0.5 SJ. Keď sme chodievali doobeda plávať a dostala hneď desiatu 2.5 SJ, pravidelne mávala po plávaní glykémiu vysokú (napriek rannej dobrej). A pritom pobyt vo vode zbožňuje a vždy sa veľmi teší, keď môže plávať, takže stresom to nebolo. Potom sme skúsili iný model dostala desiatu 2 SJ, išli sme na plaváreň a až tesne pred plávaním dostala tú 0.5 SJ na pohyb. Po 45 minútach vo vode sme jej pridali ešte 0.25 SJ (väčšinou keksík), aby nemala hypo. Tento spôsob sa nám osvedčil, darí sa nám takto zvládnuť 1.5 hodinový pobyt vo vode tak, že po plávaní máva glykémiu pod 10 mmol/l. Hypo výbavu (hroznový cukor, nakrájané jabĺčko, keksíky) a glukomer v termoobale mávame pre istotu so sebou.
Rovnaký postup používame, aj keď sa chodievame doobeda korčuľovať - dostane desiatu 2 SJ, ideme sme na štadión, prezuje sa a tesne pred korčuľovaním dostane 0.5 SJ na pohyb, ktorá u nej presne pokryje 45 minút na ľade (dávame jej 0.3 SJ jablka a keksík za 0.2 SJ). Pri takejto kombinácii máva po korčuľovaní glykémiu pod 10 mmol/l, dozvuky po korčuľovaní nemáva.

Eva (mama päťročného syna):
Ak ideme na turistiku, desiatu alebo olovrant zdvojnásobím, ale rozdelím to aspoň na tri menšie časti a dávam postupne - tento spôsob sa nám osvedčil, ale aj tak som vďačná, že syn už cíti hypo.

Mama trojročnej dcérky:
Keď viem, že ideme na dlhšie von, tak dcérke odmeriam glykémiu a a ak treba, niečo malé zje. Vždy so sebou berieme glukomer, lebo malá ešte nerozozná hypo a keď sa viac naháňa, tak jej pridám kúsok čokoládky alebo jabĺčka.  

Martina (mama päťročného syna):
Lyžovanie synovi znižuje glykémiu s oneskorením, takže keď doobeda lyžuje, dávame viac jedla na obed a olovrant. Rovnako je to u neho aj s plávaním.


Mama päťročného syna:

Pri sánkovačke synovi glykémia letí dolu hneď, takže popri sánkovaní mu pridávame jedlo.

Pravidelné športové aktivity
Eva (mama päťročného syna):

Dvakrát týždenne mám syn hodinové tréningy (aikido) - pred tréningom premeriam glykémiu a ak má pod 10, pridám mu aspoň 0.5 SJ, hneď po tréningu má večeru, takže zase meriame. Ak treba, počas športovania viackrát dopĺňame napr. dia gumených medvedíkov alebo sušienky. A keď cíti hypo, dá si najskôr glukózový cukrík, na 5-10 minút si oddýchne a potom pokračuje v tréningu.

Lea (mama šesťročného syna):

Syn chodí na hokej. Na ľade má 3x do týždňa hodinový tréning, 1x do týždňa trénujú v telocvični. Pred tréningom má zvyčajne hlavné jedlo (obed alebo večeru), takže pichneme inzulín a normálne sa naje. Počas tréningu mu dávam po kúskoch keksík za cca 1.5 SJ. Ak má tréning pred jedlom, dám mu naviac 1 2 SJ (banán, jablko alebo keksík). Raz sa stalo, že počas tréningu cítil hypo, tak dostal džús, inak mu glykémia neklesá.


Eva (mama deväťročného syna):
Syn hrá tenis, trénuje so zdravými deťmi, sú super partia a keď vidím, aký je medzi nimi šťastný a spokojný, potom sú aj glykémie v pohode, takže to veľmi vidno na výsledkoch. Vtedy dovolím všetko, aj pizzu, zmrzlinu a je to ok. Samozrejme, že hlavne pri zápasoch som nablízku a okrem toho, že mám adrenalín z hry, mám aj adrenalín, či glykémia nepôjde príliš dole, ale väčšinou stačí, keď si cez prestávku vypije trocha Jupíka alebo džúsu (podľa glykémie). Stojíme pri ňom vo chvíľach prehier aj výhier, tak, ako je to v živote. Ak bude mať stále o šport záujem, budeme ho podporovať, bez neho by určite nemal taký dobrý glykovaný hemoglobín, už sme mali aj 5.1. Šport teda vrelo odporúčam a nemenila by som za nič na svete.

Soňa (mama osemročnej dcéry):

Pri športovaní sa nám viac ako úprava inzulínu osvedčilo regulovanie glykémií pridávaním SJ (t.j. neznižujeme množstvo inzulínu, ale pridávame jedlo). Dcérka minulý rok začala chodiť na tanečnú (mala 7 rokov) pri prvých tréningoch sme odmerali vždy pred aj po tancovaní, na základe skúseností sme urobili tabuľku, v ktorej máme pre určité rozpätie glykémie napísané, koľko treba pridať SJ. Tabuľku sme si vložili do obalu z glukomera, takže ktokoľvek išiel s dcérkou tancovať, vždy presne vedel, koľko jedla naviac podľa nameranej glykémie potrebuje. Fungovalo to bezchybne, po tanečnej sme už potom merať nemuseli, merali sme až doma pred večerou. Oceňovali to hlavne babky a dedkovia, pretože mali presné inštrukcie.
K tanečnej sme časom pridali aj zumbu, tréning trval tiež 45 minút, ale bol intenzívnejší
ako pred tanečnou, tiež sme vždy vopred odmerali glykémiu, riadili sme sa rovnakou tabuľkou, ale k jedlu, ktoré zodpovedalo príslušnému rozpätiu glykémií, sme museli pridať naviac 2 plátky jablka (t.j. pridávali sme ku každému intervalu) alebo 1 kakaovo-kokosový keksík Diacoca (sladený fruktózou, 1 ks je cca 0.2 SJ).
Základnú tabuľku používame aj v iných situáciách, ktoré sú pohybovo podobné ako pôvodná tanečná, aby sme vedeli, ako máme pokryť zvýšený pohyb.
Tento rok začala dcérka chodiť na spoločenské tance
tréning trvá hodinu a pol a je dosť intenzívny, preto sme si museli pôvodnú tabuľkuupraviť na nové podmienky a zohľadniť dva nové faktory: intenzitu tréningu a to, že dcérka máva na obed rozdielnu dávku inzulínu (buď 4 alebo 4.5 jednotky Actrapidu). Pretože nemáme dobrú skúsenosť s pridávaním veľkého množstva jedla pred intenzívnym pohybom, riešime to tak, že podľa nameranej glykémie dcérka dostane časť jedla pred tréningom a časť zje počas tréningu. Takto máva počas tancovania vyrovnané glykémie. Jeho výhodou je aj to, že nedostane všetko jedlo naraz pred tréningom, ale podľa intenzity tancovania a predchádzajúcich skúseností sa môžeme operatívne rozhodnúť, koľko ešte zje počas tréningu, či všetko alebo nie, prípadne či niečo pridáme. Glykémie pred tréningom, pridané jedlo, intenzitu tréningu a glykémiu po tréningu si zapisujeme, aby sme pri ďalšom tréningu vedeli podľa glykémie pred tancovaním odhadnúť, koľko jej treba pridať tak, aby zvládla tréning bez potreby merania glykémie počas tancovania a aby glykémia po tréningu bola dobrá.
Tréning končí o šiestej, v tom čase už obyčajne doma večeria, takže jedlo si nosíme so sebou a hneď po skončení tréningu dostane inzulín a večeru
čo sa týka večere, za bežných okolností rozlišujeme, aký program bude mať dcérka po večeri. Ak pôjde ešte na prechádzku alebo bude mať inú fyzickú aktivitu, dostane 3 SJ. Ak nebude mať po večeri pohyb, dostane na večeru 2.25 SJ, tento model jej vyhovuje. Po skončení tréningu jej dávame večeru 3 SJ (aj napriek tomu, že po jedle už netancuje) a glykémie to akceptujú. Ak by som jej na večeru dala len 2.25 SJ, určite by mala hypo. Ak je tréning veľmi intenzívny, pre istotu meriame glykémiu už hodinu po jedle kvôli možným dozvukom pohybu a ak má pod 10 mmol/l, pridáme ďalšie jedlo alebo 2 tabuľky čokolády Milka, aby nemala hypo, kým pôjde spať. Po tréningu zvykneme okrem merania pred spaním pre istotu premerať glykémiu aj okolo 22:30, aby nemala hypo v noci.



Návrat na obsah