Prvým krokom ako získať inzulínovú pumpu je rozhovor s vaším ošetrujúcim diabetológom. Je dôležité si uvedomiť, že na Slovensku sú určité kritéria na pridelenie, alebo odsúhlasenie liečby inzulínovou pumpou.
Pacient musí mať DM1 aspoň 1 rok
Pacient trpí častými glykemickými výkyvmi ( nočné hypoglykémie )
Zmeny pretrvávajú aj po zmene liečby na inzulínový analóg
Pacient používal rôzne inzulínové režimy
Zvýšené hodnoty HbA1C – nad 8,0%
Kritéria, ktoré si stanovujú jednotlivé zdravotné poisťovne
Ak všetky stanovené podmienky spĺňa pacient, je dobré si odpovedať aj na tieto otázky:
Chce moje dieťa inzulínovú pumpu?
Nenútim dieťa do tohto spôsobu liečby?
Mám všetky relevantné informácie ? ( informácia s internetu, od zástupcov spoločností, ktoré IP dodávajú, osobná skúsenosť iných rodičov, alebo detí,...)
Uvedomujem si, že tento spôsob liečby diabetu budem používať 4 roky?
Budem ja, alebo moje dieťa vedieť ovládať IP?
Ak ošetrujúci diabetológ súhlasí s liečbou pomocou inzulínovej pumpy a aj Vaše dieťa, lekár pripraví potrebné papiere k hospitalizácii a protokol k liečbe pomocou inzulínovej pumpy.
Druhým krokom je stretnutie so zástupcom firmy. Na tomto stretnutí vám bude vysvetlená liečba pomocou inzulínovej pumpy. Tiež sa dozviete ako pracuje inzulínová pumpa a všetko okolo inzulínovej pumpy /napr.: čo sú kanyly, zásobníky, ako často sa vymieňajú, kde sa nosí inzulínová pumpa, čo robiť keď sa chcem sprchovať a pod./ Na toto stretnutie si pripravte otázky a všetko čo vás bude zaujímať. Najlepšie je keď máte vaše otázky napísané na papieri aby ste na niečo nezabudli.
Tretím krokom je hospitalizácia v nemocnici v centre pre nastavovanie na inzulínovú pumpu. Termín na hospitalizáciu si dohodnete buď so zástupcom firmy alebo s vaším diabetológom. Na Slovensku máme niekoľko takýchto centier pre deti a dospelých..
Pre detských pacientov je to :
Bratislava – Detská univerzitná nemocnica Limbová 1 /Kramáre/
Martin – Univerzitná nemocnica detská klinika
Ľubochňa – Národný endokrinologický a diabetologický ústav detské oddelenie
Košice – Univerzitná nemocnica detská klinika
Počas hospitalizácie sa vám venuje certifikovaný školiteľ ktorý vás naučí používať a obsluhovať inzulínovú pumpu, meniť kanylky, plniť zásobníky a všetko ohľadom inzulínovej pumpy.
Pri prepustení z nemocnice dostanete prepúšťaciu správu, potvrdený protokol k liečbe pomocou inzulínovej pumpy a 3 lekárske poukazy. Všetky tieto papiere / prepúšťaciu správu, protokol, 3 lekárske poukazy/ odovzdáte na pobočke vašej zdravotnej poisťovni. Zdravotná poisťovňa sa vám do 30 dní vyjadrí či schvaľuje alebo neschvaľuje liečbu pomocou inzulínovej pumpy.
V prípade schválenia vám zdravotná poisťovňa pošle schválenie inzulínovej pumpy a potvrdené 3 lekárske poukazy. O schválení liečby informujte svojho ošetrujúceho lekára aj obchodného zástupcu firmy. V prípade nejasností, prípadne pochybností vždy kontaktujte obchodného zástupcu, ktorý vám ochotne poradí a pomôže.
Výhody a nevýhody inzulínovej pumpy
Najväčší rozdiel medzi liečbou inzulínovým perom a inzulínovou pumpou je ten, že pri perách, aby ste dosiahli dobré výsledky, musíte často „čarovať“ so sacharidovými jednotkami (inzulínové perá umožňujú dávkovať inzulín po pol jednotke a stáva sa, že pol jednotky inzulínu je málo a celá jednotka veľa, vtedy môže pomôcť úprava sacharidových jednotiek, ktoré sa dajú zmeniť aj o napr. 0.25 SJ), pri inzulínovej pumpe „čarujete“ hlavne s inzulínom.
Tak ako každé technické zariadenie, aj IP má svoje výhody a nevýhody. Pokúsili sme sa ich zhrnúť do niekoľkých bodov. Sú tu vyjadrenia rodičov, ktorých deti už nejaký čas IP používajú.
Výhody:
Menší počet pichaní, kanyla sa vymieňa každý tretí deň
Slobodnejší, voľnejší život diabetika
IP kopíruje denný režim dieťaťa
Väčšia voľnosť pri stravovaní, športe, a iných aktivitách
Možnosť dávkovania aj malého množstva inzulínu, najnižšia hodnota 0,025j inzulínu
Diskrétne podávanie inzulínu
Žiadny stres pri podávaní inzulínu, či už v škole, v škôlke, spoločenských podujatiach, v kine, atď
Nikdy si nezabudneš zobrať so sebou inzulín ( stále ho nosíš v pumpe a pumpu na tele)
Spotreba inzulínu je šitá na mieru ( nastavíš si s pomocou doktora bolusy ajzákladné bazály podľa rôznych faktorov )
Môžeš si podľa potreby pridávať inzulín bez ďalšieho vpichu
Inzulínová pumpa si pamätá všetky podané bolusy a aj bazálne dávky, čiže je možná kontrola spätných množstiev podaných dávok
Inzulínová pumpa má funkciu pripomenúť podanie bolusu
Možnosť rozloženého bolusu
Kontinuálne monitorovanie glykémie s glukózovým senzorom Ti umožní pohotovo reagovať na výkyvy glykémie
Po zvládnutí a pochopení práce so senzorom sa Ti zlepšia glykémie a uvoľní sa režim
Nevýhody:
Kanylu je nutné meniť každý tretí deň
Kanyla zanecháva väčšie ranky ako perá
Niekomu môže pumpa spočiatku zavadzať
IP je nutné odkladať pri sprchovaní, kúpaní, plávaní – pumpa je vodeodolná, nie však vodotesná
Raz za deň je potrebné kontrolovať kanylu, či sa v nej nevytvorili bublinky (pri správnom napĺňaní zásobníkov na inzulín sa to stáva zriedka )
Kanyla sa môže v tele zalomiť, alebo „upchať“, vtedy dieťa nedostáva inzulín a glykémia obyčajne vystúpi veľmi rýchlo
Finančná náročnosť
Ak Vám Vaša zdravotná poisťovňa schváli používanie inzulínovej pumpu, neplatíte, alebo nedoplácate nič. Taktiež kanyly sú plne hradené poisťovňou. Váš ošetrujúci lekár Vám každý mesiac predpisuje stanovené množstvo kanýl a inzulínových zásobníkov.
Ak chcete k inzulínovej pumpe používať aj kontinuálny monitoring, upozorňujeme Vás, že ten nie je hradený poisťovňou a pacient si ho platí sám. Od 01.01.2012 je schválené kategorizačnou komisiou, preplácanie 4 senzorov v rámci jedného kalendárneho roka.