Prejsť na obsah

Šport s inzulínovou pumpou

Informácie > Život s inzulínovou pumpou

Všetci veľmi dobre vieme, že pre diabetika je veľmi dôležitý pravidelný pohyb. Inak to nie je ani pri liečbe s inzulínovou pumpou. Existovali aj predsudky, že s inzulínovou pumpou nie je možné športovať a pri pohybovej aktivite je prekážkou. Skôr naopak, vďaka možnosti  zastavenia prísunu inzulínu počas intenzívneho pohybu neprichádza tak často k hypoglykémiám. Nie všetky deti sú pohybovo nadané a majú pravidelné tréningy. Ale pre každé dieťa sa nájde vhodná pohybová aktivita, ktorá bude vyhovovať aj glykémiám.
Väčšina detí robí sezónne športy, ako je lyžovanie, sánkovanie, plávanie, turistika alebo len tak hrá s ostatnými futbal, behá so svojim psom. Preto sme túto kapitolu rozdelili do dvoch kategórií:

  • pravidelný šport pod dohľadom trénera

  • rekreačné  športové aktivity


Pravidelný šport pod dohľadom trénera


Veľa detí s diabetom sa venuje športu pod dohľadom trénera. Ak Vaše dieťa vykonávalo šport na inzulínových perách, nemusíte sa obávať, že s IP ho už nebude môcť robiť. Pri niektorých športoch si dieťa necháva IP na tele, sú ale aj také napr. plávanie, kedy si pumpu musí odpojiť. Nič nie je problém, všetko sa dá zvládnuť.
Idete prvý krát na tréning s IP? Tu je pár rád, ako predísť hypoglykémií alebo hyperglykémií.
Je dôležité vedieť, s akou glykémiou dieťa ide na tréning. Odmerajte mu glykémiu tesne pred tréningom, je to dôležité pre Vaše ďalšie rozhodovanie. Ak má nižšiu (myslí sa pod 8 mmol), máte dve možnosti, pridať rýchle sacharidy, napr. banán, ovocný džús,.. samozrejme bez bolusovej dávky alebo počkať, odmerať glykémiu počas tréningu a potom urobiť rozhodnutie. Ak má dieťa pre tréningom glykémiu vyššiu ako 10mmol, neodporúča sa mu podať korekčný bolus. Športová aktivita má v tele dozvuky aj 2 hodiny. Dieťa môže veľmi rýchlo padnúť do hypa. Zo začiatku Vám odporúčame urobiť glykémiu aj tesne po tréningu, budete vedieť vyhodnotiť, ako záťaž pôsobí na Vaše dieťa.
Pravidelne tréningy majú okrem iného aj výhodu, že telo má v rovnakom čase rovnaké zaťaženie. Po dvoch troch tréningoch budete presne vedieť určiť množstvo SJ alebo bolusov.
Niektorým rodičom osvedčilo pri nižších hodnotách pred tréningom pridať SJ a nezvyšovať bolus, ale je aj skupina rodičov, ktorá necháva rovnaký počet SJ a znižuje bolusovú dávku. Zase platí pravidlo, že každé dieťa je individuálne a preto je dobre odsledovať, ktorá možnosť dieťaťu a jeho glykémiám vyhovuje.
Niektorí rodičia odpájajú pumpu pri tréningoch, aj keď dieťaťu neprekáža. Myslia si, že bazálna dávka, ktorá sa pravidelne dostáva do tela, môže vyvolať hypoglykémiu. Je dôležité si uvedomiť, že aj nediabetikovi sa tvorí počas celého dňa inzulín, nie len pri jedle. Tiež nepovie svojmu telu, teraz sa nevytváraj, idem na tréning. Je na Vás, aký spôsob zvolíte, ale upozorňujeme, že dlhodobé odpojenie od IP môže spôsobiť zhoršené glykémie.  

Rekreačné športové aktivity

Tak, ako sme už v úvode spomínali, nie každé dieťa má pravidelný tréning. Sú medzi nimi aj malé deti alebo deti, ktoré majú iné záujmy. Predpokladáme, že Vaše deti nepatria do kategórie, kde jediný pohyb je od PC k jedálenskému stolu alebo občasné venčenie rodinného miláčika. Každé dieťa sa cez zimu teší zo snehu, chce sa sánkovať, guľovať, korčuľovať alebo lyžovať. Jar, leto a jeseň ponúkajú možnosti turistiky, plávania, zahrať si s kamarátmi futbal. Pretože tieto aktivity deti nerobia pravidelne, ale nárazovo, a každá je iná, nevieme vždy dopredu určiť vynaloženú námahu.

Vo všeobecnosti platia nasledovné pravidlá:
Keď sa ideme počas roka prvýkrát sánkovať, guľovať, lyžovať, plávať, na turistiku..., nie je nevyhnutné hneď začať experimentovať t.j. podať rýchle sacharidy alebo regulovať bazál. Každý organizmus reaguje inak, preto musíte vyskúšať, čo urobí pohyb s Vaším dieťaťom. Čo všetko si treba všímať?
Glykémiu pred športom, počas športu, intenzitu športu, dĺžku športovej činnosti, či je šport aerobný alebo anaerobný, či sa  dostane do hry aj adrenalín. Je dobré zmerať glykémiu na začiatku pohybu a počas pohybu. Keď má glykémia stúpajúcu tendenciu, nepridávajte hneď korekčný bolus, možno práve adrenalín zvyšuje glykémiu. Ak má glykémia klesajúcu tendenciu, pridajte cca 1 SJ rýchlych sacharidov. Odporúča sa zmerať glykémiu aj po intenzívnom pohybe. Tieto merania Vám napovedia, ako pôsobí na Vaše dieťa daná aktivita. Nezabúdajte na prísun tekutín, lebo aj nedostatok vody môže v tele vyvolávať vyššiu glykémiu.
Niektorým deťom intenzívny šport, napr. beh, plávanie, futbal, veľmi prudko znižujú glykémiu. Musia si dať pred športom rýchle sacharidy, lebo pomalé sacharidy aj vďaka tomu, že počas intenzívneho športu sa potrava trávi pomaly, by nepokryli energetický výdaj. Po športe si potom musia pridať inzulín, lebo glykémia im prudko narastá.
Tak, ako vždy pri diabete, čo platilo dnes, zajtra nemusí platiť. V tomto prípade je to aj z tých dôvodov, že neviete určiť, aký intenzívny bude pohyb na druhý deň.
Sú prípady, keď určitý šport vždy dieťaťu zvyšuje glykémiu. Nepanikárte, ak Vaše dieťa išlo napríklad prvýkrát sa korčuľovať a má vysokú glykémiu. Ak sa to stáva pravidlom, vylúčte korčuľovanie. Nájdite dieťaťu náhradnú aktivitu.
Opäť pripomíname, že glykémia nad 15mmol a zvýšená aktivita nie sú veľkí kamaráti. V takomto prípade je lepšie počkať, vybrať si iný čas na šport. Ak aj napriek vyššej glykémii dieťa má intenzívnu aktivitu (ťažko sa vysvetľuje malému dieťaťu, že teraz nemôžeš behať s kamarátmi, lebo glykémia...), pridajte inzulín na korekciu. Nesmiete to prehnať s množstvom inzulínu, myslite na to, že inzulín účinkuje ešte cca 2 hodiny.

Zhrnutie:
Dobre kompenzovaný diabetik môže vykonávať všetky športy. Neodporúčajú sa športy, kde je diabetik úplne sám (horolezectvo, skialpinizmus, ...)
Pri glykémii nad 15 mmol sa zväčša neodporúča zvýšená aktivita.




Skúsenosti rodičov - šport pod dohľadom trénera

Skúsenosti rodičov - rekreačný šport

Návrat na obsah