Prejsť na obsah

Režim dňa s inzulínovou pumpou

Informácie > Život s inzulínovou pumpou

Pri popise výhod výhod a nevýhod IP ste mali možnosť si prečítať, že jednou z výhod používania IP je kopírovanie režimu dňa alebo lepšie povedané, prispôsobenie sa režimu dňa. Touto výhodou sme ale nechceli povedať, že diabetik, ktorý prešiel na liečbu inzulínovou pumpou, nemá dodržiavať zásady, ktoré platili pri inzulínových perách.
Je dobré si uvedomiť, že telo miluje systém, a k tomu patrí aj pravidelné podávanie stravy a pohyb. Samozrejme, že odchýlky sú povolené a telo nezačne hneď štrajkovať. Ale ak sa odchýlky stanú pravidelnosťou, telo sa Vám vypomstí. Ako to teda je?
Pri liečbe inzulínovým perom malo Vaše dieťa v pravidelnom čase raňajky, desiatu, obed, olovrant, prvú večeru a druhú večeru. Tak tiež platili zásady, že sú tri hlavné jedlá a tri doplnkové. Každé jedlo malo presne stanovené množstvo sacharidových jednotiek. Tento režim je pri liečbe diabetu veľmi dôležitý. Je dobré ho stále dodržiavať. Pri menších deťoch to nie je problém, ale keď dieťa dospieva, mení sa mu program v škole, má viac samostatných záujmov, už problém môže nastať. Vstávanie počas víkendu je iné ako počas školského týždňa. Prirodzene sa nám vyvinú dva režimy, jeden počas školy, druhý počas voľna. Počas voľna sa väčšinou raňajky posúvajú až na desiatový čas a podľa toho sa odvíja čas obedu. Tiež je bežné, že staršie deti nemávajú druhú večeru. Telo je schopné akceptovať tento spôsob.

Iný prípad vzniká, keď dovolíte dieťaťu s IP jesť vtedy, keď má chuť. Pomocou IP je to síce možné, ale diabetes Vášho dieťaťa to nepokladá za normálny spôsob a určite Vám dá najavo svoju nespokojnosť.

Skúsenosti rodičov

Katka: Dodržiavame režim ako na inzulínových perách, ale sem tam ho porušíme.

Alenka: My sme určíte povolili aspoň o polovicu. A veľmi mi to vyhovuje.
Dana: Dodržiavame režim ako na inzulínových perách , s malými výnimkami. Sú situácie, kedy je lepšie zhrešiť (a s pumpou sa to dá, bez nejakých väčších následkov), ako nechať dieťa trápiť sa pre pocit, že všetci môžu a ona nie.
Zuzana:Dodržiavame režim ako na inzulínových perách, len keď má tréningy večer, máme poposúvané večere, a cez víkendy máme poposúvané raňajky na neskôr. Joj, a vypustili sme druhú večeru, lebo mi potom zbytočne šla hore a museli sme dopichávať bolus. Ak má na niečo chuť, tak si dáva len niečo drobné, max do 0,5 SJ.
Dagmar: Mame väčšiu slobodu vo výbere jedál, Ak chce, môže sa ráno dlhšie pospinkať, v lete „zhrešiť“ nanukom či zmrzkou aj mimo režim, inak sa režim dodržiava rovnako...Treba prepočítavať SJ a jest 5krát denne. Akurát nás ten čas tak veľmi netlačí.
Zuzana: My sme na inzulínových  perách neboli, takže nemôžem porovnávať, ale ako tak dodržiavame režim - jednoduchšie sa potom kontroluje. Cez týždeň, raňajky, obed, večera rovnako, len olovrant dávame podľa situácie a chcenia. Cez víkend takisto raňajky neskôr a tým pádom aj obed trošku posunutý.
Monika: Ja sa tiež snažím dodržiavať ten istý režim ako pri inzulínových perách. Len keď je víkend, tak si môže dlhšie pospať a ešte niekedy, keď sme niekde vonku, tak mu posuniem aj večeru, ale vtedy mu dám niečo malé, aby nespadol do hypa.


Návrat na obsah