Prejsť na obsah

Vyjadrenie Danky Pšenkovej

Aktivity > Kontinualny

Marek má 4 roky a diabetes 8 mesiacov. Mám stále pocit, že sme úplne na začiatku, ako keď sme prišli domov z nemocnice z nastavenia na inzulín. Prvé mesiace sme mali krásne vyrovnané glykémie, ale v poslednej dobe sa nám nedarí Mareka nastaviť tak, aby nemal vysoké výkyvy v glykémiach. Po prečítaní si predchádzajúcich príspevkov od mamičiek som sa rozhodla osloviť Ľubku, či by nebolo možné nám zapožičať KM, aby sme sa opäť dozvedeli niečo nové o tom, ako to vlastne v Marekovom telíčku všetko funguje. A boli sme veľmi prekvapení.
Vďaka KM som až teraz pochopila, že nielen nízke hodnoty glykémie spôsobujú kontraregulácie. Stačí naozaj prudší pokles a zákonite nasleduje prudký výkyv v glykémiach. Ďalej som zistila, tak ako veľa mamičiek predo mnou, že ráno je nutné dodržať väčší časový rozostup medzi pichaním inzulínu a podaním jedla. Odskúšali sme si ako pôsobí vianočka, gofri (wafle), klasické sladkosti (samozrejme podávané v rámci sacharidových jednotiek), nanuky, jogurty a veľa ďalšieho. Bolo pre mňa veľmi „komfortné“ sledovať pohyb glyčiek len tak, kedy sa mi zachcelo, bez toho, aby som musela Mareka pichať do prštekov. Veľmi som bola spokojná s meraním v noci, nakoľko som na základe KM upravila dávky bazálneho inzulínu. Pri meraní glukomerom by som neprišla na to, že Marek v noci prechádza hypom, lebo o 1.00 a 3.00 bol veľmi vysoko a medzitým padol do hypa. ˇVďaka KM som sa konečne vyspala a ráno som si pozrela, ako prebiehala celá noc.
Myslím si, že každý dia-rodič, by mal zvážiť použitie KM, nakoľko sa naučí veľa nového a presne vidí ako rôzne faktory (pohyb, jedlo, počasie, atmosféra v rodine...) vplývajú na glykémie. Nedá mi nevyzdvihnúť prístup Ľubky Pilkovej. Dokázala viac nemožných vecí v priebehu pár minút. Mňa dokázala znovu „postaviť na nohy“ a ukázať mi cestu, ako ísť ďalej a nerobiť viac škody ako osohu. Marekovi (veľkému bojkovi, po 9 mesiacoch DM stále plače pri pichaní inzulínu)  nastrelila senzor bez toho, aby si niečo všimol. Za pár minút som dostala toľko rád a takú edukáciu, že mi je ľúto, že som si nepísala poznámky.
Sme bez senzora pár dní a už teraz nám chýba. Mne, lebo nevidím priebeh glyčiek za 24 hodín a Marekovi, lebo nemôže v škôlke machrovať a tváriť sa, že z pumpy telefonuje
J.


Návrat na obsah