Prejsť na obsah

Vyjadrenie Vandy Šichulovej

Aktivity > Kontinualny

    Pred siedmymi mesiacmi našej najmladšej dcérke Dorotke (3 roky) diagnostikovali DM1. Po krátkom čase som pochopila, že je to náročná diagnóza, ktorá vyžaduje presnosť, dôslednosť, disciplínu a hlavne trpezlivosť. Dodnes sa snažím tejto chorobe lepšie porozumieť, veď sa dá povedať, že každý diabetik či rodič dieťaťa s diabetom nastupuje na celoživotné vzdelávanie o tejto chorobe a vôbec o tom, ako to s jedlom, cukrom a pohybom v ľudskom tele funguje.
  V tomto smere je kontinuálny monitoring glykémie (ďalej len KMG) obrovským prínosom. Vidieť ako v reálnom čase glykémie stúpajú, či klesajú
to veru má niečo do seba. S používaním sme boli veľmi spokojní a kým nám len senzor vydržal (v našom prípade to bolo šesť dní, viac sa mu už nechcelo), tak utíchli otázky typu: akú že len má tá naša Dorotka teraz glyčku?; merať či nemerať?; je vysoko a či nízko?; a nebude z toho kontraregulácia?
  V horizonte dlhodobého používania by sa celý tento nový priebežný pohľad "pod kožu" dal zužitkovať aj pre rozhodnutia o zmene dávok inzulínu, no v našom prípade sme sa potrebovali uspokojiť s tým, že sa hlavne dozvieme viac o tom, čo sa to len deje s glykémiou v závislosti od rôznych druhov jedál. Tiež bolo zvlášť cenné niečo nové sa dozvedieť o tom, ako to prebieha v noci, kedy sa zvyčajne glykémia vôbec nemeria, pokiaľ k tomu nie sú nejaké pádne dôvody. A tiež Dorotke i nám dobre padlo, že sa ďaleko menej cez ten týždeň pichali pršteky.
  Čo sa týka stravy, zistili sme, ze biela ryža je pre dcérku nevhodná, veľmi jej zvyšovala glykémie, naopak po natural ryži glykémia nevystúpila tak vysoko. Vyskúšali sme aj hranolčeky na večeru, nevyletela po nich nijako vysoko, hoci sme to čakali. Úplne nás prekvapilo, že jahody a šľahačka na olovrant je výborna voľba a glykémie po nich pred večerou boli v rámci normy. V tomto všetkom sa KMG dokázal ako vynikajúca pomôcka, ktorá odkrýva tajomstvo toho, čo sa s glykémiou deje cez tie hodiny medzi  zvyčajnými meraniami z kvapky krvi.
  Ďakujem pani Ľubke za profesionálny a pohodový prístup
malú Dorotku si pri zavádzaní úplne získala a zavedenie senzora prebehlo bez ťažkostí. Senzor mala Dorotka daný na stehne a celý čas ho znášala statočne. Netrvalo dlho a sama mi začala chodiť ukazovať pumpu s aktuálnou glykémiou.
  Na záver môjho hodnotenia verejne vyslovím prianie, že najlepšie by bolo, ak by aspoň detskí pacienti mali nárok na KMG zo zdravotného poistenia. Možno sa tak raz udeje a možno nie. V každom prípade bolo veľmi zaujímavé mať ho na týždeň zapožičaný zo združenia diabetikinfo. Ďakujeme.


Návrat na obsah