Prejsť na obsah

Vyjadrenie Mariany Voletzovej

Aktivity > Kontinualny

Veronka má diabetes pol roka a na aplikáciu inzulínu používame striekačky. Stále sme na začiatku v učení sa ako ho mať pod kontrolou. Zatiaľ je to však žiaľ naopak - on ovláda nás. Práve preto sme radi využili možnosť zapožičať si kontinuálny monitor, aby nám pomohol odhaliť "skryté zákutia vývoja glykémií".

Pri nastreľovaní sa Veronka rada zverila do rúk Hanke, a miesto aplikácie si vybrala po porade s ňou - do zadočku. Nastreľovanie bolo omnoho lepšie ako pichanie inzulínu a vraj to ani necítila - to asi z radosti, že má senzor :). Veronka bude mať 5 rokov a zároveň toto bola pre ňu príležitosť na zdokonalenie sa v rozpoznávaní čísiel, aj preto nám každú chvíľu sama hrdo hlásila čísielka z monitoru. Na senzor si prvé dni dávala pri prezliekaní veľký pozor, ale potom to už robila tak nejak automaticky a veľmi  to neriešila. Nemala veľký problém stotožniť sa s novou situáciou a týmto vyvrátila moje obavy, že jej to bude zavadzať. Či už senzor na tele, alebo nosenie "pumpičky bez hadičky" (tak sme volali prijímač) stále pri sebe. Keď bola v škôlke mala "pumpičku" v malej kapsičke prevesenej cez hrudnik a doma väčšinou vo vrecku pripnutú klipom. Napr. pri prezliekaní sa občas stalo, že ju odložila, pozabudla na ňu a bola mimo dosahu. Druhý senzor sme nastreľovali sami doma, do ramena.

My sme zaznamenali väčšie odchýlky v glykémiách pri meraní glukomerom a senzorom, hlavne ku koncu životnosti senzora. Tie odchýlky som vopred aj očakávala, hoci niekedy boli väčšie ako 5 mmmol/l. Niekedy sme sa vďaka tomu menej vyspali v noci, lebo monitor napr.signalizoval hypoglykémiu  a glukometer nie a nebolo nutné zasahovať (ani sa budiť). Orientovať sme sa mohli hlavne trendmi glykémií - vzostupom alebo poklesom  (po jedle, pri pohybe,...). Ako už bolo v jednom príspevku napísané, kontinuálny monitor nám odhalil  viac než len pár sekundových hodnôt z dňa a ušetril mnohé pichania do prstov.

Myslím si, že dlhodobé používanie kontinuálneho monitoringu má veľký význam pre každého diabetika bez ohľadu na to, či si aplikuje inzulín perami alebo inzulínovou pumpou.

Ďakujeme Ľubke aj Hanke za ich ochotu, čas a pomoc!  


Návrat na obsah