Prejsť na obsah

Vyjadrenie Mirky Zimenovej

Aktivity > Kontinualny

Sárka má 21 mesiacov a DM1 má piaty mesiac. Inzulín jej podávame inzulínovými perami resp. inzulínovými striekačkami. Od diagnostikovania cukrovky boli jej glykémie rôzne. My ako rodičia sme stále začiatočníci v poznatkoch o tejto chorobe. Často som nechápala, prečo glykémie reagujú rôzne napriek tomu, že Sárke dávame stanovené množstvo sacharidov a predpísané dávky inzulínu. Keďže meranie prúžkami každú pol hodinu alebo hodinu by bolo nielen finančne náročné, potrebovali sme vidieť, ako pracuje jej metabolizmus nonstop v priebehu dňa aj noci, po jedle, pred jedlom, počas behania, i bežného režimu. Hoci vieme, že je veľa iných faktorov, ktoré ovplyvnia glykémiu, pohyb, stres, počasie, atď, napriek tomu,už od decembra 2013 sme uvažovali nad tým, že by bolo dobré si požičať kontinuálny monitoring,aby sme aspoň trochu pochopili tendenciu rastu alebo poklesu hladiny cukru najmä medzi raňajkami a desiatou, desiatou a obedom, obedom a olovrantom,olovrantom a prvou večerou a samozrejme priebeh glykémie v noci.    

Senzor a ukazujúci graf nám pomohol pochopiť, že hoci počet sacharidových jednotiek bol správny, niektoré potraviny pôsobia veľmi rýchlo a niektoré takmer skoro vôbec na Sárkine glykémie. Vďaka KM sme videli, že stačí niekedy o trochu zvýšiť isté jedlo a glykémia letí ako raketa hore.Tiež nám pomohol v tom,že jej bežný pohyb doma jej spôsobuje veľmi rýchly pokles najmä ku večeru, dostávalo nás to často do hypoglykémie.

Teším sa, že z KM budeme mať aj spracované výsledky a hodnotíme to veľmi kladne, že sa s nimi môžeme podeliť aj s našou pani doktorkou, konzultovať tendencie grafu a na základe toho poriešiť, čo sa ešte dá v strave vylepšiť, aby jej glykémie boli dobré prípadne, ak by to bolo ozaj nutné, zmeniť dávky inzulínu. Je to pre nás veľkým prínosom najmä preto,že máme liečbu spomínanými inzulínovými perami.

Na záver by sme chceli poďakovať pani Ľubke Pilkovej, že nám dala možnosť zapožičania KM a jej ochotu a ústretovosť.

M.Zimenová

Návrat na obsah