Prejsť na obsah

Čo je sukralóza

Informácie > Všeobecné > Užitočné Informácie

Sukralóza E955 patrí medzi nízkoenergetické a umelé sladidlá. Radí sa medzi pomerne nové sladidlá. Bola objavená v 70-tych rokoch. Viac ako 20 rokov trvali testovania tohto sladidla. V žiadnej zo štúdií sa nepreukázali obavy o zdravie ako opodstatnené. V EU bola schválená v roku 2004.
Vyrába sa z cukru, ktorý sa premení na sukralózu syntetickým postupom. Je nekalorická (nulová kalorická hodnota je daná predovšetkým vysokou sladivosťou v pomere k používanému množstvu), neškodí zubom, je vhodná aj pre diabetikov. Dobre sa rozpúšťa vo vode a medzi jej ďalšie kladné vlastnosti patrí veľmi dobrá stabilita. Je dokonca dokázané, že sukralóza patrí k tepelne najstabilnejším náhradným sladidlám, ktoré sú v súčasnej dobe k dispozícii. Používa sa buď samotná, alebo v kombinácii s ostatnými náhradnými sladidlami. Je zárukou výbornej chuti.

Sukralóza má lahodnú chuť a je tepelne stabilná. Jej použitie je preto všestranné. Využíva sa ako v potravinárskom, tak aj vo farmaceutickom priemysle. Používa sa pri zaváraní, pečení, ale aj ako sladidlo na priamu spotrebu. Je vhodná do teplých aj studených nápojov. Často sa mieša s prírodnými sladidlami ako je napríklad sorbitol.
Okrem nápojov je Sukralózu možné používať ako stolové sladidlo, v pekárenských výrobkoch a zmesiach na pečenie, sladkostiach, mliečnych výrobkoch, žuvačkách alebo napríklad v konzervovanom ovocí. Dodáva sa v granulovej forme, čo umožňuje jej použitie v receptúrach
náhrada šálky cukru šálkou sukralózy.

Hlavné výhody sukralózy:
-    jediné náhradné sladidlo vyrábané z cukru (sacharózy)
-    zachováva si chuťové vlastnosti cukru
-    je bez kalórii
-    nespôsobuje kazivosť zubov
-    je vhodná pre celú rodinu vrátane detí, tehotných žien a dojčiacich matiek
-    je ľahko rozpustná vo vode
-    je veľmi stabilná (vhodná aj na varenie, pečenie atď.)

Zdroj:
http://www.agfoods.eu/sk/sukraloza-88
http://www.diacel.sk/nahradne-sladidla/sukraloza/


Návrat na obsah