Prejsť na obsah

Sladkosti

Informácie > Všeobecné > Užitočné Informácie

Potraviny určené pre deti sú mnohokrát lahodné, chrumkavé či „zdravo" farebné, a teda nebezpečné práve pre obsah takzvaných éčok.

Tieto prídavné látky však môžu pôsobiť na detský organizmus obzvlášť negatívne, spôsobujú alergie, hyperaktivitu, vyrážky, ekzémy či problémy s dýchaním. Najnebezpečnejšími sú E102, E104, E110, E122, E124 a E129
Cukríky, keksíky, čokolády, tyčinky, lízanky, sladké krémy či džemy - sladkého nikdy nie je dosť! A v detskom svete to platí obzvlášť. Našich najmenších láka všetko, čo je krásne farebné, pretože jedia predsa aj oči. Avšak to, čo svojim deťom ponúkate v dobrej viere za odmenu či len tak pre radosť, im môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Mnoho z týchto sladkostí totiž obsahuje nebezpečné látky. Medzi najhoršie patria azofarbivá E102, E104, E110 E122, E124 a E129, ktoré sa najčastejšie používajú práve pri výrobe cukroviniek, mliečnych výrobkov, nealkoholických nápojov či žuvačiek.

Pozor by ste preto mali dať i na to, čo balíte deťom ako desiatu do školy
Ak je vaše dieťa zvyknuté na sladkosť k desiatej, radšej mu ju vyberte po preštudovaní jej zloženia vy, ako by si ju malo kúpiť samo napríklad v bufete. Totiž jediný spôsob, ako rozpoznáte éčka v potravinách, je ten, že budete pozorne čítať zloženie výrobku na obale. Na Slovensku aj v celej EÚ platí, že spotrebiteľ musí byť informovaný, aké éčka výrobok obsahuje.
Prídavné látky sa musia na obale označiť buď slovne, alebo medzinárodným kódom označenia (kód E). „Čo sa týka osobitného označovania potravín neobsahujúcich žiadne prídavné látky, je to v kompetencii členského štátu. Ide o národnú legislatívu, ktorú však musia odsúhlasiť všetky členské štáty EÚ v rámci notifi kácie. Slovensko zatiaľ neuvažuje nad takýmto riešením," uviedla Monika Szabová z odboru komunikácie rezortu pôdohospodárstva.

Pozor najmä na siričitany a umelé farbivá
Vysvetľuje hlavný hygienik SR Gabriel Šimko:
- Podľa vedeckých údajov vo všeobecnosti nie sú známe žiadne riziká vyplývajúce z prídavných látok. Ale pozor!

SIRIČITANY A ALERGIA
Siričitany používané napríklad v sušenom ovocí
a alkoholických nápojoch môžu vyvolať alergické reakcie u niektorých citlivých ľudí trpiacich na alergiu.

UMELÉ FARBIVÁ A HYPERAKTIVITA
Už pred 30 rokmi sa predpokladalo, že hyperaktivita súvisiaca s poruchami učenia je spôsobená prídavkami umelých farbív do potravín, ako aj konzumáciou niektorých druhov ocovia a zeleniny s obsahom
salicylátov a cukru; neskôr štúdia z roku 2004 potvrdila, že niektoré umelé farbivá spôsobujú hyperaktivitu detí.
Rodičia by mali kontrolovať obsah týchto látok:

E110 pomarančová žltá
E104 chinolínová žltá
E122 azorubín
E129 allura červená
E102 tartrazín
E124 košenilová červená 4R

Ak potraviny obsahujú tieto látky, musí byť na obale doplnková informácia: ,,Môže mať nepriaznivé účinky na činnosť a pozornosť detí."

Kde sa môžu nebezpečné éčka nachádzať?
E104 (chinolínová žltá)
Ide o syntetické farbivo zelenožltej farby. Používa sa v nealko nápojoch, cukrovinkách, cukríkoch či zmrzline.
Čo môže spôsobiť?
Žihľavku, hyperaktivitu detí. V USA a Japonsku je už zakázané.
E102 (tartrazín)
Ide o syntetické žlté farbivo, ktoré sa používa nielen v pekárenských či mliečnych výrobkoch, ale je aj súčasťou jogurtov, polievkok, omá čok, horčíc či u deti mimoriadne obľúbených žuvačiek, dokonca sa nimi farbia aj niektoré lieky.
Čo môže spôsobiť?
Okrem astmy a detskej hyperaktivity môžu byť príčinou vzniku niektorých alergií.
E122 (azorubín)

Červené syntetické farbivo, pridáva sa do nealkoholických a alkoholických nápojov, cukroviniek, mliečnych výrobkov či konzervovaného ovocia.
Čo môžu spôsobiť?
Alergiu, žihľavku, detskú hyperaktivitu.
E129 (allura červená)
Používa sa často v práškových zmesiach na výrobu nápojov, v dezertoch, cukríkoch, zmrzlinách.
Čo môže spôsobiť?
Alergiu, vyrážky, nevoľnosť, detskú hyperaktivitu.
E110 (pomarančovožltá)
Žlté až oranžové syntetické farbivo. Používa sa v nápojoch, cukrovinkách, zmrzlinách, žuvačkách, instantných polievkach a tiež často pri farbení liekov či výživových doplnkov.
Čo môže spôsobiť?
Alergiu - vyrážky, opuchy, zvracanie, žihľavku či hyperaktivitu u detí, astmu, niektorí odborníci hovoria aj o nádoroch obličiek a nadobličiek.
E124 (košenilová červená 4R)
Jasnočervené syntetické farbivo, ktoré sa pridáva do viacerých obľúbených potravín u detí. Nájsť ho môžete napr. v želé, v žuvačkách, viacerých druhoch zmrzlín či cukríkov. Ani cukrovinky či rybacie výrobky často nie sú výnimkou.
Čo môže spôsobiť?
Alergie, astmu, detskú hyperaktivitu.
Označovanie potravín bez prídavných látok
V Českej republike vznikla iniciatíva, aby boli potraviny, ktoré neobsahujú éčka, špeciálne označované. Stretlo sa to však s negatívnym ohlasom českých potravinárov. Na Slovensku zatiaľ s takouto iniciatívou ešte nikto neprišiel, avšak už samotnú myšlienku špeciálneho označovania potravín bez obsahu prídavných látok definuje Štátna veterinárna a potravinová správa SR ako zbytočnú a pre spotrebiteľov zavádzajúcu. „Je to proti systému informovania spotrebiteľov ešte označovať niečo, čo v potravinách nie je," reagoval Ján Šulc zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.

Vyrobte deťom vlastné pochúťky
Jedinečným, aj keď náročnejším spôsobom, ako sa vyhnúť škodlivým látkam v jedle, je pripravovať deťom vlastné sladkosti. Na domácom koláči, jogurte, zmrzline i džeme si deti pochutia a môžete im ich pribaliť aj do školy. A môžete si byť istí, že jedia zdravo.

Zdroj: Nový čas

Návrat na obsah