Myslíte si, že korenia sú len chuťovo príjemným doplnkom stravy? Nuž, nie je to celkom tak, obsahujú totiž mnohé látky, ktoré osožia nášmu organizmu. Pri ich pridávaní do jedla teda nemyslite len na chuť, ale aj na zdravie.
Škorica: Ideálna pre cukrovkárov
Obsahuje železo, kalcium a magnézium a pôsobí skvele v boji proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú starnutie. Zároveň dokáže regulovať hladinu cukru v krvi, preto je vhodnou potravou pre ľudí, ktorí trpia cukrovkou typu 2. Vhodným doplnkom je aj pre tých, ktorí sa snažia udržať váhu pod kontrolou. Keď si ju prisypete do čaju alebo na ovocie, znížite chuť na sladké.
Čili papričky: Utlmujú bolesť
Keď si dáte kúsok do úst, máte zrejme pocit, že ste sa ocitli v pekelnom ohni, v skutočnosti však čili paričky ´vďaka obsahu kasaicínu tlmia bolesť. Pri dlhodobejšom požívaní totiž znižujú hladinu neurotransmiteru substancie P, ktorý spôsobuje bolesť. Pálivá chuť čili papričiek zároveň znižuje chuť na jedlo a vďaka ich konzumácií telo spaľuje rýchlejšie - ale to najmä vtedy, keď ich nejete pravidelne.
Kmín: Antibakteriálny zázrak
Kmín rovnako ako škorica zničuje hladinu cukru v tele a zároveň má antibakteriálne účinky. Podľa niekoľkých štúdií dokonca efektívne zabíja Helicobacter pylori, teda baktériu, ktorá spôsobuje žalúdočné vredy a rôzne formy gastritídy.
Kurkuma: Pomáha pri chemoterapii
Toto žlté korenie nielen dobre ochutí kari, ale zároveň úspešne bojuje proti voľným radikálom. Podľa štúdie v Journal of Biological Chemistry je zároveň pomocníkom pri boji s rakovinou. Jeho požívanie zlepšuje účinok chemoterapie pri rakovine prsníkov a je možné, že sa vo forme medikamentu bude súčasťou liečby.
Oregano: Množstvo antioxidantov
Korenie talianskej kuchyne je plné antioxidantov, takže spomaľuje starnutie. Zároveň je prírodným bojovníkom proti baktériám E.coli, salmonely a listérie. Antibakteriálne vlastnosti oregana potvrdzuje aj fakt, že jeho výťažky sú obsiahnuté aj v niektorých ústnych vodách.