Často sa ľudia pýtajú – ktorý z extraktov je „lepší“, odpoveď je jednoduchá: záleží na jeho použití.
Najčastejšie sa v kozmetike (ale aj v potravinárstve) používajú extrakty z listov Stévie rebaudiana, Bertoni - číry, tmavý. V súčasnej dobe sa pripravuje výroba zeleného extrakty s obsahom chlorofylu. Tieto extrakty majú široké možnosti použitia ako v kozmetike tak aj v potravinárstve. Na rozdiel od ostatných výrobkov číry a tmavý extrakt pod názvom EiraCaa má vyššiu mieru sladkosti aká je u ostatných podobných extraktoch.
Najpoužívanejší je tmavý extrakt, ktorý sa získa extrakciou listov vodou - najlepšie za tepla (mierneho varu). Tento extrakt je oveľa „hustejší", obsahuje viac organických a anorganických zlúčenín. Možno povedať, že je účinnejší najmä pri použití kúpeľa, pleťovej masky, ústnej vody, šampónu a pod.
Druhým druhom extraktu je extrakt číry. Ten sa môže získať z tmavého extraktu odstránením farebných zlúčenín cestou chemickou (zrážaním), alebo fyzikálnou (filtrácia cez ultra a nano filtre). Výsledkom týchto operácií je skoro bezfarebný číry roztok.
Tretí je vo vývoji. Bude to extrakt, ktorý má zelené sfarbenie. Získa sa buď z pôvodného extraktu z ktorého sa technologickou cestou odstránia predovšetkým hnedé zlúčeniny - taníny v dôsledku čoho sa získa zelený extrakt, alebo sa listy extrahujú etylalkoholom. V tomto prípade do extraktu neprejdu vodorozpustné dusíkaté látky a väčšie množstvo tanínov. Výsledný extrakt bude mať zelené sfarbenie. Výroba tohto extraktu sa pripravuje. Zelené sfarbenie spôsobí chlorofyl, ktorý sa významne podieľa napr. na odstránení zápachu z úst.
Všetky uvedené extrakty sa môžu používať v oblasti kozmetiky, ale aj v potravinárstve.
Často sa ľudia pýtajú - ktorý z uvedených extraktov je „lepší", odpoveď je jednoduchá: záleží na použití extraktu.
Tmavý extrakt sa považuje najvhodnejší ako jeho cieľom je použitie v oblasti kozmetiky - pleťová maska, ústna voda, šampón a mydlo atď. Použitie v oblasti potravinárska je obmedzené hnedým sfarbením, miernou vôňou sena a zanedbateľnou horkosťou. Extrakt sa môže používať na sladenie čaju (treba si zvyknúť k mierne zmenenej chuti), sladenie cesta, ale aj na výrobu hnedej zmrzliny.
Zelený extrakt sa vyznačuje tým, že má zvýšený obsah chlorofylu (a tým aj horčíka). V kozmetike sa vhodné tento extrakt použiť pri výrobe ústnej vody, zubnej pasty a šampónu. Ak sa vhodne eliminuje vplyv horčíka môže sa extrakt použiť v potravinárstve pri výrobe zelenej zmrzliny, zelenej limonády, zelených krémov a pod.
Číry extrakt má najrozšírenejšie použitie. V kozmetike pri výroby zubnej pasty a ústnej vody. V potravinárstve prakticky všade, kde sa používa na miesto cukoru. Kuchár - kuchárka však musí zvážiť čím doplní objem, lebo 10 ml extraktu sa rovná približne 1 kg cukru. To znamená, že treba chýbajúci objem nahradiť. O tom sme už písali v návrhu rôznych receptov.