Prejsť na obsah

Špajgľa

Informácie > Všeobecné > Užitočné Informácie

Lahodná, ľahko stráviteľná špargľa, ktorá obsahuje množstvo cenných látok prospievajúcich ľudskému organizmu, sa považuje za elixír zdravia a mladosti. Špargľa je podľa názoru dietológov výnimočne prínosnou zeleninou.

Podľa niektorých prameňov pochádza špargľa z oblastí okolo Stredozemného mora, podľa iných zo strednej Ázie a južného Ruska. Tak či onak, ľudia si špargľu z mnohých dôvodov obľúbili už pred viac ako piatimi tisícmi rokov. Tešili sa na ňu labužníci vysokých vrstiev v Číne, Egypte, starom Grécku i Ríme a Ludvík XIV. jej chuti a povesti prepadol natoľko, že mu ju museli servírovať každý deň.

Špargľa je luxusná zelenina a afrodiziakum
Špargľa bola v minulosti luxusnou zeleninou, a z hľadiska celkom bežnej dostupnosti a vysokej kvality ňou vlastne i zostala. Sezóna špargle v našich oblastiach trvá od druhej polovice apríla do druhej polovice júna. Znakom čerstvej špargle je, že sa nedá ohnúť bez toho, aby nepraskla a špičky výhonkov čerstvej špargle nie sú rozvinuté, ale uzavreté. Špargľa môže byť biela (je chuťovo najjemnejšia), zelená (má najvyšší podiel vitamínu C) alebo fialová (s výraznejšou korenistou a horkastou chuťou). Ale sú aj bielo-fialové a zeleno-fialové odrody. Biela špargľa, ktorá je najjemnejšia a najlahodnejšia, sa oddávna považuje za významné afrodiziakum. Vzhľadom na priaznivé účinky špargle na funkcie viacerých telesných orgánov sa táto povesť nepopiera ani v súčasnosti, dokonca ju odobrili aj niektoré štúdie.

Špargľa je zdrojom veľmi cenných látok
Špargľa je podľa názoru dietológov výnimočne prínosnou zeleninou, pretože predstavuje zdroj veľmi cenných látok. Je ľahká, lahodná, veľmi dobre stráviteľná a na organizmus pôsobí regeneračne až liečivo. Obsahuje veľa vody, vlákninu, bielkoviny, málo tukov a sacharidov (100 gramov špargle má len 22 kalórií), veľké množstvo betakaroténu, vitamínu E a C, ako aj vitamíny skupiny B (thiamín, riboflavín, pyridoxín, niacín, biotín, kyselinu pantoténovú a kyselinu listovú). Rovnako nezanedbateľný je v špargli obsah draslíka, zinku, fosforu, jódu, železa, vápnika, horčíka, mangánu, síry, medi a selénu.

Špargľa regeneruje a posilňuje organizmus
Podľa odborníkov patrí špargľa
vzhľadom na vysoký obsah vitamínov, minerálov, stopových prvkov a ich vzájomnú kombináciu k tým druhom zeleniny, ktorým sa hovorí elixír zdravia a mladosti. Špargľa pomáha udržiavať zdravý cievny systém a srdce, stimuluje krvotvorbu, zlepšuje zásobovanie mozgu a ďalších orgánov kyslíkom, podporuje činnosť čriev a prispieva k očiste od toxických látok. Do svojho jedálneho lístka by ju mali zaradiť napríklad ľudia trpiaci problémami spájajúcimi sa s látkovou premenou diabetici, ľudia s ekzémami a inými kožnými problémami, ako aj tí, ktorí chcú zlepšiť kvalitu svojich vlasov a nechtov. Špargľa je prínosom aj pri chorobách obličiek, močového mechúra, pečene a žlčníka. Odporúča sa ako súčasť šetriacich diét. Túto zeleninu však nie je vhodné konzumovať pri chorobách, ktoré sa spájajú s prekyslením organizmu, pretože má vyšší obsah purínu látky zvyšujúcej v tele hladinu kyseliny močovej.

Autor: SHUTTERSTOCK.COM


Návrat na obsah