Stravujete sa zdravo a diétne, viete však aký je rozdiel napríklad medzi celozrnným a viaczrnným pečivom?
Ktorá soľ je lepšia - morská alebo obyčajná kuchynská?
Kuchynská aj morská soľ majú rovnaký chemický základ - chlorid sodný, čo je zlúčenina sodíka a chlóru v pomere 4 : 6. Odlišujú sa chuťou, textúrou a spôsobom výroby. Morská soľ prirodzene obsahuje menej sodíka, preto sa častejšie spomína v súvislosti so zdravou výživou. Chlorid sodný tvorí 98 percent, zvyšok sú minerály rozpustené v morskej vode, napríklad bróm, jód a draslík. Dospelý človek by denne nemal zjesť viac ako 2 gramy soli, čo je približne jedna čajová lyžička. Na správne fungovanie organizmu stačí polovica, teda 1 gram soli denne.
Aký je rozdiel medzi viaczrnným a celozrnným pečivom?
Viaczrnný nie je to isté ako celozrnný a tieto názvy sa nedajú zamieňať. Celozrnný znamená, že pri výrobe, napríklad pečiva, boli použité všetky súčasti obilných zŕn - otruby, klíčky aj vnútorné časti. Viaczrnný znamená, že výrobok obsahuje zrná viac ako jedného druhu obilnín, ale nie je jasné, či boli použité celé zrná alebo olúpané, prípadne ich zmes. Hodnotnejšie sú celozrnné výrobky, pretože obsahujú všetky živiny, vlákninu a ďalšie zdravé rastlinné zložky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v obilninách. Vyvážená strava by mala obsahovať najmenej 100 gramov celozrnných obilnín denne.
Je hnedý cukor zdravší ako biely?
Hnedý aj biely cukor sú z chemickej stránky sacharóza a majú takmer rovnakú energetickú hodnotu. Čajová lyžička hnedého cukru má dokonca o 4 kJ viac. Prírodný hnedý cukor je nerafinovaný, to znamená, že neprešiel bielením a z pôvodnej suroviny si zachoval niektoré vitamíny a minerály, napríklad horčík, vápnik, železo a selén. Väčšina hnedého cukru sa však vyrába pridaním karamelu alebo melasy (5 až 10 percent) do rafinovaného bieleho cukru. Pretože hnedý cukor obsahuje iba stopové množstvo minerálov, jeho používanie vám okrem zaujímavej chuti neprinesie žiadne zdravotné benefity.
Naozaj je olivový olej lepší ako slnečnicový?
V zásade platí, že slnečnicový olej sa pri zohrievaní začne skôr prepaľovať ako olivový olej a je veľmi citlivý na svetlo. Za studena lisovaný slnečnicový olej je skvelý na šaláty, ale neodporúča sa v ňom smažiť a piecť. Na tento účel sú vhodné rafinované alebo špeciálne upravené oleje. Na všestranné použitie je najlepší olivový olej, pretože je pomerne stabilný a znesie aj vyššie teploty. Vďaka vysokému obsahu polyfenolov je 12-krát účinnejší pri znižovaní krvného tlaku a cholesterolu ako slnečnicový olej. Na prevenciu srdcových chorôb sa odporúča denne zjesť 23 gramov, teda asi 2 lyžice.
Zdroj: Báječná žena/Jana Brožíková