Prejsť na obsah

Etikety

Informácie > Všeobecné > Užitočné Informácie

Európsky spotrebiteľ strávi pri výbere vhodného výrobku v priemere 30 sekúnd. Písmená na obaloch sú síce malé,ale čítať sa predsa len dajú. Informácie o alergénoch, krajine pôvodu či o výživových hodnotách, musia mať písmo veľké aspoň 1,2 mm. Viete však, čo znamenajú jednotlivé slová?

Výživové hodnoty
Zvyčajne štyri základné kategórie: energetická hodnota, bielkoviny, sacharidy, tuky. Niekedy sú rozšírené o obsah vlákniny a sodíka. Údaje sa väčšinou vzťahujú na hmotnosť 100 g alebo objem 100 ml. Rozpočítané môže byť celé balenie, prípadne na jednotlivé kusy. Nedávny európsky výskum ukázal, že priemerne 85 percent výrobcov uvádza tieto tabuľky na zadnej strane obalu. Jednotlivé údaje môžu byť aj v riadku. Informácie o výživovej hodnote nie sú v Európe povinné, ak nie sú na výrobku uvádzané jeho zdravotné výhody.

Sacharidy
Nie sú to iba cukry, patrí pod ne aj škrob a prvky, ktoré sú v potravinách z mletých obilnín.

Nízkoenergetické (nízkokalorické) potraviny
Obsahujú menej ako 170 kJ na 100 g potraviny alebo menej ako 80 kJ na 100 ml tekutiny.

S nízkym obsahom tuku
Ide o menej ako 3 g tuku na 100 g potraviny alebo 1,5 g na 100 ml tekutiny. Bez tuku Potraviny s obsahom tuku do 0,5 g tuku na 100 g potraviny alebo 100 ml tekutiny. S nízkym obsahom cukru Obsahujú menej ako 5 g cukru na 100 g potraviny alebo 100 ml tekutiny.

Bez cukru
Majú menej ako 0,5 g cukru na 100 g potraviny alebo 100 ml tekutiny. Ak nájdete informáciu bez pridania cukru, znamená to len, že v priebehu výroby „sladidlo" nepridali.

Light
Neznamená zdravší. Ide o výrobky, ktoré majú zníženú energetickú hodnotu minimálne o 30 percent oproti pôvodným porovnateľným potravinám. Zvyčajne majú menej tuku alebo namiesto cukru náhradné sladidlá.

Sušina
Ak by ste nechali vypariť všetku vodu zo syra, zostala by len sušina. S tukom. Ak nájdete na obale syra údaj 45 % t. v s. znamená to, že obsahuje 45 percent tuku v sušine.

Stopercentná šťava alebo džús
Mala by obsahovať stopercentný podiel ovocnej či zeleninovej zložky. Môžu sa v nich nachádzať len prírodné cukry. Farbivá, sladidlá a iné prídavné látky nie!

Nektár
Ide o nápoj s nižším ako stopercentným podielom ovocnej alebo zeleninovej zložky. Obsah nie je presne stanovený, nemal by však byť nižší ako 25 percent. Na dosladenie sa môžu použiť prírodné cukry.

Organic
Je totožné s označením bio. Potraviny pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva. Pri spracovaní sa rovnako využívajú prirodzené postupy. Neobsahujú umelé prísady ako napríklad farbivá.

GMO
Pri výrobe sa používali geneticky modifikované organizmy. Na výrobe sa však mohli podieľať len okrajovo, napríklad pri kŕmení zvierat. Označovanie touto skratkou neurčuje žiadna právna norma.

GDA
Zatiaľ nejde o povinný údaj. Ide o informáciu, koľko ste si zjedením danej potraviny doplnili výživných látok. Na obaloch niekedy zároveň nájdete aj odporúčané denné množstvo pod skratkou ODM.
Čiarový kód
Séria čísel, väčšinou trinástich. Prvé tri napríklad označujú krajinu, v ktorej je zaregistrovaný výrobca produktu, to však ešte neznamená, že daná potravina z tejto krajiny aj pochádza. Slovensku patrí trojčíslie 858, susednému Česku 859. Nasleduje kód výrobcu, ktorý má obyčajne päť čísel a kód daného výrobku. V posledných číslach je skrytá kontrolná číslica daného výrobku. Čiarové kódy dostávajú výrobcovia na požiadanie

Zdroj: Zdravie

Návrat na obsah