Stopercentná bryndza sa považuje za modernú „funkčnú" potravinu. Úlohou takej potraviny je vytvoriť v tele podmienky na to, aby orgány optimálne fungovali, podporuje tiež obranyschopnosť.
Funkčnou potravinou sa môže stať len tá, ktorá obsahuje nutričné látky, prospešné ľudskému zdraviu. Taktiež má zložky, ktoré sa v bežných potravinách nevyskytujú. Podmienkou pre to, aby sa stala funkčnou, je prírodný charakter a pôvod.
Čo sa týka bryndze, pri jej výrobe sa premnožujú dobré mliečne baktérie, ktoré produkujú kyseliny a látky podobné antibiotikám, zabíjajúce choroboplodné baktérie. Tento proces zrenia bryndze možno považovať za unikátny prírodný postup, keď sa rozmnožia baktérie, najčastejšie mliečne baktérie a kvasinky, z ktorých mnohé majú probiotické vlastnosti.
„Baktérie bryndze majú kľúčový význam z hľadiska dozrievania a regulácie imunitného systému a prevencie proti alergickým ochoreniam," potvrdila benefity tejto jedinečnej potraviny odborníčka na výživu, MUDr. Alžbeta Béderová, vedúca poradne zdravia pri RÚVZ. Dodala, že využívajú na stavbu vlastných buniek cholesterol a viacerými spôsobmi ho zneškodňujú. „Spektrum prítomných mastných kyselín v tuku optimalizuje pomer dobrého HDL a zlého LDL cholesterolu. Hladinu zlého cholesterolu v krvi tým znižuje. Baktérie bryndze majú aj antioxidačné účinky, keď vychytávajú reaktívne formy kyslíka poškodzujúce dôležité štruktúry buniek, čo môže viesť k vzniku rôznych degeneratívnych ochorení vrátane Alzheimerovej choroby."
Plusy bryndze v kocke
Má antioxidačné účinky
Odbúrava zlý cholesterol
Podporuje imunitný systém
Je prevenciou proti alergickým ochoreniam, rakovine, cievnym ochoreniam, zažívacím problémom, rednutiu kostí
Znižuje krvný tlak
Zaujímavosť
Vďaka premene mliečneho cukru (laktózy) môžu bryndzu konzumovať aj jedinci, ktorým pôvodný mliečny cukor spôsobuje rôzne zdravotné problémy. Stopercentná ovčia bryndza je preto ideálna pre ľudí s intoleranciou na laktózu.
Bryndza v číslach
V jednom grame bryndze sa nachádza približne miliarda prospešných mikroorganizmov, čo je najmenej stokrát viac ako v jogurtoch.
Stopercentnú bryndzu z čistého ovčieho mlieka už 210 rokov vyrába bryndziareň a syráreň vo Zvolenskej Slatine.
Pochúťka zo sóje: Syr tofu je skvelý nielen pri diéta
Vyrábať sa začalo už pred viac ako 2000 rokmi v Číne. Má málo kalórií, neobsahuje žiadny tuk a cholesterol, ale zato veľa bielkovín, železa a vápnika. Obľubujú ho vegetariáni, ale je tiež vhodné pri redukčných diétach. Hovoríme o syre tofu, ktorý sa vyrába zo sójových bôbov.
Prírodné a bez chuti
Tofu je prírodným produktom. Vyrába sa zo sójových bôbov, z ktorých sa najprv pripraví sójové mlieko a to sa potom vyzráža za pomoci prírodných zrážadiel do sójového syra, ktorý poznáme pod názvom Tofu. Má nevýraznú, ba až neutrálnu chuť, aj vôňu. Preto je vhodné ho pri príprave dochutiť, alebo namarinovať.
Staré 2000 rokov, v Európe len polstoročie
Tofu pochádza z Číny, kde je známe už 2000 rokov. V 7. storočí sa rozšírilo do Japonska. Na európskom kontinente je o ňom prvýkrát zmienka z roku 1603 v Španielsku. Ku nám sa dostalo až v polovici 20. storočia. Aj napriek tomu sa veľmi rýchlo rozšírilo, pretože sa začalo používať vo veľkej miere pri diétach a bezmäsitej strave.
Neobsahuje nijaký tuk, ani cholesterol
Je skvelým zdrojom bielkovín, rovnako ako všetky ostatné výrobky zo sóje. Okrem toho obsahuje veľa:
vápnika, železa,
fosforu, horčíka, draslíka,
vitamínov B a E
lecitínu.
Vhodný pri alergii na mlieko, celiakii a diétach
Tofu je veľmi diétnou potravinou, vhodnou pre ľudí, ktorí sa chcú zdravo stravovať. Aj vďaka tejto svojej vlastnosti je potravinou, ktorú môže jesť prakticky každý človek. A to aj ľudia, ktorí trpia na:
srdcovo-cievne ochorenia
vysoký krvný tlak
ateriosklerózu
cukrovku
obezitu a pri diétach
poruchy tráviaceho traktu a pečene