Prejsť na obsah

Pozor na cukor

Informácie > Všeobecné > Užitočné Informácie

Dostali ste Vy, alebo niekto z vašich blízkych diabetes a neviete si predstaviť život bez sladkého cukru. Prinášame Vám článok, kde zistíte, že nie je za čím smútiť.

Konzumujeme ho denne, ale neuvedomujeme si, ako si ním ničíme naše zdravie. Volá sa biely cukor a v našej kuchyni má nezastupiteľné miesto. Vedeli ste, že ten sladučký biely prášok je pre naše telo jedom a drogou zároveň?
Cukor je v podstate iba umelá chemikália, ktorá je procesom rafinácie zbavená akýchkoľvek živín, minerálov, či vitamínov. To, čo si dávate do svojho tela v podobe bieleho prášku, alebo kryštálikov, sú iba prázdne kalórie. Najhoršie na rafinovanom cukre je jeho škodlivosť pre ľudský organizmus.

Telo dostáva zabrať
V okamihu, keď ho zjete, dostáva vaše telo šok. V žalúdku sa po jeho konzumácii začína proces kyslenia, aby sa vyrovnalo PH. V tom momente potrebuje naše telo zvýšený príjem vitamínov skupiny B, živín, vlákniny a niektorých minerálov. Biely cukor tiež veľmi zaťažuje naše trávenie a dokonca znehodnocuje prechod zdravej stravy našim organizmom. Spôsobuje celkové prekysľovanie organizmu, čo je veľmi nebezpečné. Nehovoriac o tom, ako ničí našu imunitu. Po viacročnej vysokej konzumácii nám môže zničiť pankreas a spôsobiť v našom tele rozvrat endorkinného systému.

Čo všetko cukor spôsobuje?
V súvislosti s cukrom sa vo vedeckej sfére používa jeho označenie ako silného narkotika.  Cukor môže spôsobovať vaše podráždenie, nervozitu, depresie, agresivitu, nesústredenosť, hyperaktivitu u detí, sklony ku násilnostiam, či nekontrolované emocionálne prejavy.

Vážne poškodenia zdravia spôsobené konzumáciou cukru:
vykrmuje rakovinové bunky (zvyšuje riziko rakoviny žalúdka)
znižuje hladinu dobrého cholesterolu (zvyšuje hodnoty zlého cholesterolu)
zapríčiňuje osteoporózu
vznik srdcovo-cievnych ochorení
dentálne problémy
poškodzuje pečeň
vznik cukrovky
problémy so zrakom
prispieva ku vzniku Alzheimerovej choroby
spôsobuje obezitu a hemoroidy
starnutie pokožky, úbytok kolagénu
žalúdočné vredy a ľadvinové kamene
vznik, alebo zhoršenie akné


Spôsobuje zvýšenú chorobnosť
Vedci prišli na to, že zvýšená chorobnosť detí, ale aj dospelých v súčasnej dobe, je zapríčinená do veľkej miery aj konzumáciou bieleho rafinovaného cukru. Vedúce organizácie v Európskej únii vážne zvažujú zakázanie pridávania cukru do ovocných džúsov, pretože sme uvedení do nesprávnej domnienky, že pijeme zdravý nápoj, no ten obsahuje škodlivý cukor. Chce tak zároveň apelovať na ľudí, aby začali žiť zdravo a bojovať tak proti zvyšujúcej sa obezite.

Čím cukor nahradiť?
hnedý cukor - je zdravší, ale dajte si pozor na kvalitu, pravý hnedý cukor je aspoň dvakrát taký drahý, ako biely rafinovaný cukor.
med - ak chcete niečo naozaj zdravé, používajte med, no nie ten z obchodu, ale priamo od včelára. Ich chute sú neporovnateľné!
stévia - bylinka, ktorá vám nápoj osladí a vypestujete si ju aj doma v črepníku.

Návrat na obsah