Konečne prišla jar a s ňou aj prvá bylinka medvedí cesnak. Možno niektorí nepoznáte túto úžasnú jarnú liečivú bylinku.
Jej zvláštnosťou je, že rastie iba dva mesiace v roku. Zo zeme vyrastá skoro na jar a nájsť ju môžete pod stromami vo vlhkých lesoch, či pri potokoch, kde vytvára bujaré a husté dlholisté porasty, z ktorých vykúkajú biele okrúhle kvety. Jeho vôňa pripomína klasický cesnak a taktiež je mu podobná aj zložením a účinkami na ľudský organizmus.
Medvedí cesnak lieči:
vysoký krvný tlak
vysokú hladinu cholesterolu v krvi
aterosklerózu
hnisavé, baktériami a plesňami napadnuté rany
celkovo posilňuje organizmus a imunitný systém
má detoxikačné účinky
zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje prietok krvi
kašeľ
poruchy tráviaceho a vylučovacieho ústrojenstva
bolesti hlavy
má protiplesňový, protiparazitálny a protibakteriálny účinok
Uskladnenie medvedieho cesnaku je možné viacerými spôsobmi. Môžete ho aj mraziť. V prípade, že chceme jeho liečivé účinky využívať celý rok, môžeme jeho pokrájané listy zaliať alkoholom a po dvoch týždňoch scedíme. Tekutinu môžeme používať celý rok na pitie, napríklad aj pri kašli, či ženských problémoch. Tiež ju môžeme natierať na postihnuté miesta.
Listy cesnaku medvedieho sa nesušia, lebo tým strácajú akýkoľvek účinok. Rovnako sú absolútne neúčinné aj predávané cesnakové tabletky. Medvedí cesnak si nemôžete kúpiť.
Neviete ako ho použiť? Je možné pripraviť z neho šaláty, polievku, použiť ho ako koreninu do polievky, alebo na mäso, ale tiež ho môžete vyskúšať ako pochúťku. Nadrobno nasekanými čerstvými listami jednoducho posypete chlieb s maslom.
Pasta z medvedieho cesnaku:
Umyté a osušené lístky medvedieho cesnaku rozmixujete s olivovým olejom a soľou. Skladujete v uzatvorenom pohári v chladničke. Môžete použiť na chlieb, mäso, cestoviny, do šalátu...