Prejsť na obsah

Zdravý patizón

Informácie > Všeobecné > Užitočné Informácie

Tekvice, cukety, patizóny... Záhrady sú plné týchto zeleninových dobrôt, ktoré sú nenáročné na pestovanie, zato však výnimočne zdravé, plné vitamínov a s nízkym obsahom kalórií.
A s týmito zdraviu prospešnými vlastnosťami sa snúbi ešte ich úžasná chuť, ktorá nám dovoľuje vyčarovať naozaj rôznorodé jedlá - od sladkých koláčov, pikantných či kyslých polievok, až po exoticky voňajúce prílohy.

Patizón, hoci patrí do rodiny tekvíc, sa vzhľadom veľmi odlišuje od svojich príbuzných. Je síce okrúhly, ale je sploštený, má tvar disku s nepravidelne zvlnenými okrajmi. Môže byť bielej, alebo peknej žltej farby, niektoré druhy majú zelené pruhy a škvrnky. Vďaka zvláštnemu tvaru je využívaný aj ako jesenná dekorácia a to nie len na tanieri. A komu vďačíme za vyšľachtenie tohto druhu tekvice? Výskumy odhalili, že prvý patizón sa urodil v Severnej Amerike.

Účinky na zdravie
Patizóny sú plné vitamínov a minerálov, ktoré majú priaznivé účinky na naše telo. Medzi inými v ňom naše telo nájde napríklad železo či draslík. Špecifické na patizóne je, že má veľmi nízky obsah sodíka. To ho predurčuje ako veľmi dobrú zložku potravy pre ľudí trpiacich srdcovo-cievnymi problémami, alebo ochoreniami obličiek. Okrem toho majú patizóny veľmi nízky obsah kalórií a sú teda pomocníkom pri rôznych redukčných diétach. Odporúčajú sa tiež pre diabetikov, vďaka minimálnemu obsahu sacharidov, hodia sa i do detského jedálnička. Vynikajúcou vlastnosťou je napríklad to, že vôbec nenadúvajú. Pomáhajú odstraňovať škodliviny z čriev, podporujú trávenie, regenerujú organizmus.

Použitie v kuchyni
Táto zaujímavá zelenina má všestranné využitie v kuchyni. Konzumujú sa väčšie, ale aj úplne malé patizóny, surové aj tepelne upravené. Pripravujú sa na mnoho spôsobov - dusenie, zapekanie, môžeme ich dokonca vyprážať, plniť mäsom, pridávať do krémových polievok a podobne. Keďže je patizón veľmi rýchlo mäkký, hodí sa na prípravu rozličných minútok. Zaujímavým spôsobom využitia je napríklad nakladanie do sladkokyslých nálevov, podobne ako sa nakladajú uhorky.


Návrat na obsah