Nové fakty o sladidlách
Rafinovanému, teda bielemu, cukru sa hovorí aj biely zabijak, pretože ako všetci vieme, nie je práve zdravou súčasťou našej výživy. Aj preto rôzne jeho umelé náhrady tešili a stále tešia pomerne veľkej obľube. No ako to už býva, tieto umelé sladidlá, sú pod drobnohľadom vedcov a skúmajú sa ich účinky na ľudské zdravie.
Možno ste už počuli o spojitosti umelých sladidiel s cukrovkou, obezitou či dokonca nádormi. Pritom umelé sladidlá, ako aspartam, xylitol, sorbitol, stévia, sa nachádzajú v množstve výrobkov od nápojov až po žuvačky. Dnes tu však máme nové a vcelku zaujímavé fakty o sladidlách.
O čom je vlastne reč?
Umelé sladidlá možno rozdeliť do niekoľkých skupín. Jednou z nich sú sladidlá vyrobené z chemickej zlúčeniny bez obsahu akýchkoľvek kalórií (napríklad aspartam a sacharín). Potom sú to cukrové alkoholy (sorbitol a xylitol), ktoré obsahujú určité množstvo kalórií, no stále veľmi málo oproti bežnému cukru. V neposlednom rade sa v dnešnej dobe čoraz častejšie objavujú a používajú sladidlá odvodené od stévie, čo je druh rastliny. Taktiež obsahujú v porovnaní s cukrom veľmi malé množstvo kalórií, respektíve ich sladivosť je niekoľkonásobne vyššia ako pri cukre, takže ich stačí málo.
Umelé sladidlá tiež predstavujú obrovský zisk pre ich výrobcov.
Rakovina? Nie!
Zopár štúdií poukázalo na možné škodlivé účinky umelých sladidiel a na ich spojitosť so vznikom rakoviny. Sladidlo cyklamát sodný napríklad preukázal u krýs zvýšené riziko rakoviny močového mechúra, kvôli čomu bol cyklamát sodný zakázaný v USA. V mnohých ďalších krajinách je však považovaný za bezpečný, keďže následné štúdie nepriniesli potvrdenie týchto spojitostí. Podľa mnohých odborníkov je problémom to, aký spôsobom sa podobné štúdie prezentujú a že tu nejde o priame súvislosti.
V roku 2006 bola vykonaná rozsiahla štúdia ohľadom škodlivosti aspartamu, jedného z najčastejšie používaných umelých sladidiel. Jej výsledkom bolo, že aspartam je bezpečný. Podľa najnovších zistení je teda bezpečné konzumovať potraviny s umelými sladidlami. Ich výhodou je, že pomáhajú predchádzať obezite a pritom si dopriať sladkú chuť.
Ťažko povedať, či o pár rokov nebudeme čítať ďalšie hrozivé zistenia o účinkoch umelých sladidiel na naše zdravie, keďže ide o jednu z veľmi kontroverzných záležitostí.
Predsa len jedno varovanie
Lekári však varujú, že najmä cukrové alkoholy ako sorbitol či xylitol, by mohli spôsobovať vo väčších množstvách nadúvanie, hnačku a iné tráviace problémy. Toto platí obzvlášť u ľudí trpiacich syndrómom dráždivého čreva.
Zdroj: 1.8.2013 | Zdravie