Prejsť na obsah

Koreniny a bylinky

Informácie > Všeobecné > Užitočné Informácie

Koreniny a bylinky boli v minulosti veľmi vzácnym artiklom. Zvyčajne sa ukladali či uzamykali do špeciálne upravených priečinkov a využívali sa aj ako lieky. Dnes používame koreniny a bylinky celkom bežne na zlepšenie chuti, vône a vzhľadu jedla; dokážu však oveľa viac: pomáhajú obmedzovať používanie "problematických" ingrediencií, ktorými sú soľ a cukor, sú zdrojom dôležitých antioxidantov obmedzujúcich v tele zápaly, čím brzdia rozvoj srdcovo-cievnych chorôb, rakoviny i cukrovky, a podporujú trávenie a prirodzené spaľovanie tukov (nadmerná konzumácia korenia sa však ako diétny program neodporúča!).
Použite teda pri príprave jedla namiesto cukru piment (nové korenie), škoricu, klinčeky alebo ďumbier a namiesto soli bazalku, rascu, oregano alebo rozmarín. No v prípade, že nemáte v dochucovaní koreninami a bylinkami (a pri ich kombinovaní) žiadnu prax, držte sa osvedčených receptov a začnite s primeranou opatrnosťou.
Klinčeky
Patria ku koreninám s najvýraznejšími antioxidačnými účinkami. Obmedzujú oxidáciu LDL ("zlého") cholesterolu, ktorý sa ukladá do tzv. sklerotických plátov na cievne steny a vedie k vzniku aterosklerózy.
Škorica
Škorica je vynikajúci antioxidant, ktorý chráni pred zápalmi, srdcovými chorobami, cukrovkou a Alzheimerovou chorobou. Vôňa škorice zvyšuje pozornosť a koncentráciu.
Piment (nové korenie)
Obsahuje látky, ktoré majú protirakovinové účinky, predovšetkým v spojení s pankreasom.
Šafrán
Zvyšuje odolnosť organizmu, bráni oxidácii krvných tukov, vzniku srdcovo-cievnych ochorení a má tiež protirakovinové účinky.
Fenikel
Stimuluje produkciu žlčových kyselín v pečeni a zohráva významnú úlohu pri trávení tukov. Okrem toho spomaľuje rozvoj zápalov a brzdí rakovinové bujnenie.
Oregano
Chráni pred choroboplodnými zárodkami nachádzajúcimi sa v potrave a využíva sa aj ako bylinkový dezinfekčný prostriedok (ústnej dutiny, hrdla, dýchacích ciest).
Rasca
Pomáha pri regulácii porúch metabolizmu a chráni pred vznikom cukrovky.
Rozmarín
Chráni mozog pred voľnými radikálmi, znižujúc riziko mozgovej príhody a neurodegeneratívnych ochorení, zlepšuje pamäť a zbavuje organizmus toxických látok.
Mäta
Stimuluje tvorbu žlčových kyselín a bráni rakovinovému bujneniu.
Kurkuma
Chráni mozgové bunky a bráni predčasnému starnutiu mozgu, znižuje riziko mozgovej príhody, potláča zápaly a brzdí rakovinu prsníka.
Bazalka
Chráni pred vznikom krvných zrazenín.
Ďumbier
Predpokladá sa, že chráni pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, potláča zápaly a brzdí rakovinu žalúdka.
Červené korenie
Obsahuje kapsaicín, ktorý pomáha pri periférnej neuropatickej bolesti, podporuje metabolické procesy, tvorbu žlčových kyselín a používa sa aj ako podporný prostriedok pri znižovaní nadváhy. Autor: SHUTTERSTOCK.COM

Návrat na obsah