Prejsť na obsah

Betaglukánom

Informácie > Všeobecné > Užitočné Informácie

Oslabenie imunitného systému súvisí s alergickými ochoreniami, nepriaznivými vplyvmi životného prostredia, so zvýšenou psychickou a fyzickou záťažou a nesprávnou životosprávou.

Existujú však účinné prírodné látky, ktoré dokážu imunitný systém povzbudzovať, stimulovať ho k väčšej aktivite a usmerňovať imunitnú odpoveď. Takým prostriedkom je napríklad betaglukán. Na farmaceutické účinky sa najčastejšie izoluje z hlivy ustricovej alebo pekárskych kvasiniek.

Ako doplnok stravy je vhodný pri opakovaných infekciách, alergiách,  ale aj pre ľudí so zníženou obranyschopnosťou, rádioterapii a chemoterapii či pri chirurgických zákrokoch. Takmer vôbec nezaťažuje organizmus, keďže sa po splnení svojho poslania odbúra na jednoducho odstrániteľné látky.

Betaglukán z hlivy ustricovej má výrazný protirakovinový a imunomodulačný účinok, huba navyše obsahuje proteíny a uhľohydráty, esenciálne aminokyseliny, ako aj vitamíny B1, B2, B3, B5, B7, C a PP, ale aj minerály, napríklad vápnik, horčík, fosfor, draslík, selén, sodík a zinok.                 

Cukrovke nesvedčí pokoj, súčasťou liečby by mal byť pohyb
Diabetes mellitus je podľa Ľubomíra Baráka z Detského diabetologického centra Slovenskej republiky stav organizmu, ktorý si vyžaduje nie pokoj a oddych na lôžku, ako sa hovorilo v minulosti, ale pohyb.

"Psychické následky choroby môžu mať obrovský vplyv nielen na deti s diabetom, ale aj na ich prostredie. Je dôležité, aby deti pochopili, že diabetes nie je hendikep a rodičia by mali mladých diabetikov v tomto názore plne podporovať," uviedol Barák.                        

Fakt, že cukrovka nie je pre mladých ľudí prekážkou k športovaniu, potvrdzuje aj medzinárodný futbalový turnaj pre deti a dorast s diabetom. V roku 2010 obsadilo slovenské družstvo v kategórii seniorov prvé miesto, tento rok skončili slovenskí chlapci tretí a získali navyše pohár Fair Play.

"Tento turnaj potvrdzuje, že diabetes mellitus nie je žiadna prekážka pre šport," povedal tréner slovenskej reprezentácie Filip Buday, ktorý si aplikuje inzulín inzulínovou pumpou, čo mu podľa vlastných slov pri pohybe a športe nijako neprekáža.

Kedysi deťom s cukrovkou zakazovali absolvovanie hodín telesnej výchovy. Dnes je už podľa Baráka dokázané, že predovšetkým aerobný šport je pri cukrovke viac ako žiaduci. "Jedinú disciplínu, ktorú v rámci telesnej výchovy preventívne neodporúčame, je šplh, aby si dieťa v prípade hypoglykemického šoku neublížilo," uviedol.

Preventívne by pacienti s diabetom nemali ani pilotovať lietadlo alebo sa venovať horolezectvu. Napriek tomu existujú aj diabetici, ktorí sa toho neobávajú, pravidelne si merajú hladinu cukru v krvi a presne vedia, kedy im žiadne ťažkosti nehrozia.
SITA | 7.
 septembra 2011  13:57

Návrat na obsah