Prejsť na obsah

Stopové prvky

Informácie > Všeobecné > Užitočné Informácie

Draslík: denná odporúčaná dávka 1 600 - 2 000 mg, zodpovedný je za prenos vzruchov vo svaloch a nervoch, ovplyvňuje činnosť srdca, má vplyv na tvorbu bielkovín a získavanie energie z cukrov, nedostatok sa prejavuje svalovou slabosťou, nepravidelnosťami v rytmickej práci srdca, zmenami nálad, nevoľnosťou, podráždenosťou a svalovou únavou.
Zdroj: ryby, mäso, mlieko a mliečne výrobky, banány, strukoviny a zemiaky.

Fosfor: denná odporúčaná dávka 800 - 1 200 mg, dôležitý na správne fungovanie zubov a kostí spolu s vitamínom D a vápnikom
Zdroj: zemiaky, vajcia, mäso, mlieko a chlieb.

Chróm: denná odporúčaná dávka: 0,05 - 0,1 mg, nedostatok môže byť príčinou vzniku cukrovky
Zdroj: lesné plody, obilniny, mäso, ovocie a zelenina, mlieko, zemiaky, naklíčená pšenica, ovsené klíčky a vločky, huby, slivky, med.

Jód: denná odporúčaná dávka 100 - 300 mg, spolu s štítnou žľazou zabezpečuje správny vývoj po stránke fyzickej i mentálnej.
Zdroj: ryby, mlieko, vajcia, jodizovaná kuchynská soľ.

Kobalt: odporúčaná denná dávka 0,005 - 0,2 mg, aktivátor niektorých enzýmov B12, pôsobí na reguláciu krvotvorby, metabolizmu.
Zdroj: listová zelenina, pečeň a obličky, mäso.

Lítium: denná odporúčaná dávka 10 - 50 mg, chráni srdce, znižuje krvný tlak, brzdí vznik cukrovky, lieči depresie.
Zdroj: minerálne vody.

Magnézium: denná odporúčaná dávka 270 - 400 mg, posilňuje imunitný systém, bráni vzniku ľadvinových a žlčových kameňov, vhodné pri liečbe vysokého krvného tlaku.
Zdroj: banány, cereálie, chlieb, orech a strukoviny.

Mangán: denná odporúčaná dávka mg na kg telesnej hmotnosti, nevyhnutný pre vývoj buniek, tvorbu krvi, pôsobenie s vitamínom B1 zmierňuje pôsobenie toxických zlúčenín. Spolu s kobaltom odďaľuje šedivenie vlasov.
Zdroj: ryža natural, pšenica, čučoriedky, ovsené vločky, kakao, zázvor, petržlen, orechy, banány.

Meď: denná odporúčaná dávka 2 - 3 mg, pôsobí na vývoj kostí, pri tvorbe pigmentu, chráni pred vznikom rakoviny žalúdka, pred vypadávaním vlasov. Nedostatok spôsobuje niektoré anémie, vedie k reumatizmu, k náchylnosti k infekciám, schopnosti koncentrácie.
Zdroj: pečeň, kakao, fazuľa, petržlen, ovsené vločky, šampiňóny, listová zelenina, banán.

Molybdén: denná odporúčaná dávka 0,15 - 0,5 mg na deň, aktivátor niekoľkých enzýmov, pomáha pri metabolizme cukru, s chlórom brzdí kazivosť zubov.
Zdroj: pečeň bravčová, červená kapusta, zemiaky, cesnak a hrach.

Selén: denná odporúčaná dávka 60 - 220 mikrogramov, tento antioxidant je potrebný pre krvný obeh, lieči ischémiu srdca, udržuje mladé a pružné tkanivo, nedostatok spôsobuje sivý zákal. Sladkosti, likvidujú hladinu selénu v krvi, zmierňuje návaly horúčavy v klimaktériu, bráni tvorbe lupín vo vlasoch.
Zdroj: ovsené vločky, ryža lúpaná, ľadvinky, makrela, pstruh, maslo, syr, vaječný žĺtok, bielok, mäso, paradajky, hrášok, zemiaky, huby, cesnak, droždie.

Vápnik: denná odporúčaná dávka 800 - 1 200 mg, zúčastňuje sa na stavbe a udržiavaní správnej stavby a pevnosti kostí, zubov, potrebný pri zrážaní krvi.
Zdroj: sója, orechy, zelená zelenina, mlieko a mliečne výrobky, nedostatok spôsobuje spomalenie rastu detí, rednutie kostí, reumatické bolesti a svalové kŕče.

Zinok: denná odporúčaná dávka 20 mg, dôležitý pre stavbu kostí, predlžuje účinok inzulínu, urýchľuje liečbu rán, jaziev, vredov, lieči defekty pokožky, pôsobí s vitamínom C proti vírusom a chorobám a iným veciam, hladina zinku sa znižuje konzumáciou cukrov, tukov a bieleho pečiva a alkoholu.
Zdroj: ovsené vločky, mäso, kura, pečeň, huby, strukoviny, ryža natural, hrášok.

Železo: denná odporúčaná dávka 10 mg, ak železo chýba, znižuje sa počet červených krviniek, tvorí sa menej hemoglobínu, hladina klesá pri infekciách a nádorových ochoreniach.
Zdroje: kokos, ovsené vločky, mäso, fazuľa, orechy, kvasnice, vajcia, hrach, špenát, slezina.


Návrat na obsah